Zdrowe i sprawdzone sposoby na kontrolę wagi

Rankingi
Ulubione przepisy

Dla wielu osób wygląd ma bardzo duże znaczenie. Kobiety marzą o smukłej sylwetce, natomiast mężczyźni o widocznie zarysowanej muskulaturze. Bez względu na to, jakie są preferencje danej osoby, kontrola wagi, liczenie kalorii i przestrzeganie diety powinno odbywać się według określonych zasad. Warto pamiętać o tym, że nieumiejętne planowanie i dobieranie posiłków może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są zdrowe i sprawdzone sposoby na kontrolę naszej wagi? Podpowiadamy!

Sposoby na kontrolę wagi

Wyróżnić można wiele sprawdzonych sposobów na kontrolę wagi. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie może przynieść spektakularne efekty i pomóc nam zachować pełnię zdrowia. Poniżej rozpisaliśmy kilka z nich.

  1. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o budowaniu tkanki mięśniowej – regularne uprawianie sportu przyczynia się nie tylko do wyrzeźbienia sylwetki, lecz także do zwiększenia tempa przemiany materii.
  2. Kolejna zasada to spożywanie wyłącznie sycących potraw, które zaspokoją głód na dłużej. Sięgając po pełnowartościowe posiłki, będziemy bardziej odporni na wszelkie pokusy w postaci słodyczy czy słonych przekąsek.
  3. To, co bardzo może pomóc w skutecznym kontrolowaniu wagi, to planowanie posiłków z odpowiednim wyprzedzeniem. Przed udaniem się na zakupy, warto dokładnie przeanalizować, jakich produktów potrzebujemy oraz jaki jest ich skład. Dzięki temu nasze posiłki będą nie tylko zdrowsze, lecz także tańsze.
  4. Wiele osób rezygnuje ze śniadań, łudząc się, że dzięki temu szybciej schudną. Warto jednak pamiętać o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który powinien dostarczyć nam możliwie najwięcej energii. Regularne jedzenie śniadań pomaga zachować optymalną wagę przez bardzo długi czas, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.
  5. Ostatnia z najważniejszych zasad to przyjmowanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 – 2 litrów. Jest ona niezbędna do zachowania odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Ponadto wypijana tuż przed posiłkiem może skutecznie zahamować nasz apetyt. Oczywiście picie wody przy jedzeniu nie może w żaden sposób zastąpić posiłku, a jedynie wpłynąć na jego wielkość.

W jaki sposób liczyć kalorie?

Wiele osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i piękną sylwetkę, zastanawia się, w jaki sposób poprawnie liczyć kalorie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Każda osoba, która chce podjąć się tego zadania, w pierwszej kolejności powinna obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. W tym celu najlepiej sięgnąć po internetowy kalkulator, który na podstawie naszego wieku, płci, aktualnej wagi i wzrostu oraz aktywności fizycznej, oszacuje, ile kalorii powinniśmy spożywać, aby osiągnąć zamierzony efekt. Znając dokładne zapotrzebowanie kaloryczne, można śmiało podejść do liczenia kalorii, które zawsze znajdziemy na etykietach poszczególnych produktów. Zapisywanie ich na kartce może być dość uciążliwe, warto więc sięgnąć po aplikacje dedykowane na telefony komórkowe, które znacząco ułatwią nam to zadanie.

Aplikacje na telefon, które mogą pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki

Wśród najpopularniejszych aplikacji do liczenia kalorii, które można zainstalować na smartfonie, znajduje się Fitatu, YAZIO i MyFitnessPal. Są to niezawodne narzędzia, które wyposażone są w wiele przydatnych opcji, pozwalających na dokładne wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego, wybór zdrowych i zalecanych produktów, możliwość skanowania kodów kreskowych poszczególnych artykułów w celu sprawdzenia ich składu, możliwość uwzględnienia zrealizowanych treningów oraz zapisywania ilości wypitej wody w ciągu dnia. Większość z oferowanych aplikacji na telefon dostępna jest w wersji darmowej i płatnej. W zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb można zdecydować się rozszerzony pakiet funkcji i jeszcze lepiej zaplanować swoje odchudzanie, budowę tkanki mięśniowej czy po prostu zdrowe odżywianie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów