Kapusta zasmażana wydaje się być daniem prostym w wykonaniu. Nic bardziej mylnego, ponieważ można zepsuć ją na każdym z etapów przygotowania, począwszy od samego wyboru odpowiedniej kapusty. Bardzo często zdarza się kapustę spalić od spodu, z racji tego, że początkowo, jeszcze zanim się udusi, zajmuje bardzo dużo miejsca na patelni czy w garnku co sprawia trudność w mieszaniu. Miejmy to na uwadze, zostawiając kapustę samą sobie w kuchni.
Z czym jeść kapustę zasmażaną?
Kapusta zasmażana idealnie sprawdza się jako dodatek do każdego dania mięsnego. Bardzo dobrze komponuje się np. ze schabem pieczonym lub inną pieczenią wieprzową.
Można podawać ją razem z ziemniakami. Stanowi to wówczas pełne danie obiadowe.
Czas przygotowania kapusty zasmażanej: 40 minut
Kapusta zasmażana z młodej kapusty
Kapusta zasmażana z młodej kapusty składniki:
- 800 g kapusty młodej
- 120 g masła
- 2 łyżki oliwy
- łyżka mąki
- 250 ml wody
- sól i pieprz wedle uznania
Kapusta zasmażana przygotowanie
- Usunąć liście młodej kapusty z wierzchu, podzielić kapustę na kilka części i usunąć głąby.
- Pociąć kapustę na małe kawałki, najlepiej nie za długie, powinny mieć ok. 3 cm długości i maksymalnie 2 cm szerokości.
- Do dużego garnka wlać dwie łyżki oliwy. Podgrzać.
- Umieścić kapustę garnku.
- Wlać 250 ml wody. Przykryć garnek i dusić ok. 20 minut co jakiś czas mieszając. Uwaga należy sprawdzać, czy kapusta się nie przypala od spodu. Trzeba dusić ją na wolnym ogniu.
- Na patelni rozpuścić masło i dodawać mąkę. Rozetrzeć na gładką masę.
- Pod koniec gotowania kapusty, przelać zawartość patelni (masło z mąką). Wymieszać.
- Poddusić jeszcze do uzyskania odpowiedniej miękkości. Dodać sól i pieprz.
Można dodać także boczek lub kawałki duszonego mięsa wołowego wedle uznania.
Kapusta zasmażana z kiszonej kapusty
Osobiście nie jestem zwolenniczką nazywania tej potrawy kapustą zasmażaną, ponieważ jest to w mojej ocenie po prostu nieco inna forma bigosu. Natomiast wiem, że wiele osób robi właśnie „kapustę zasmażaną” z kapusty kiszonej. Dlatego opiszę, jak wygląda proces przygotowania.
Można powiedzieć oczywiście, że bigos charakteryzuje się tym, że jest „cięższy”. Podlewa się go często winem, bardzo długo dusi, dodaje się mięso wołowe i kiełbasę. Jednak niektórzy wolą lżejszą wersję bigosu, dlatego można to nazwać kapustą zasmażaną. Mnie jednak zasmażana kapusta kojarzy się głównie z typowo słodkim smakiem, bez kwaśności, jaka występuje, gdy przygotowuje się tą potrawę z kapusty kiszonej.
W swoim powyższym przepisie nie dodałam nawet, często spotykanej, cytryny. Lubię słodki posmak kapusty z masłem. Jestem zwolenniczką prostoty w kuchni, szczególnie w przypadku takich tradycyjnych dań, jakim jest kapusta zasmażana.
Kapusta zasmażana z kapusty kiszonej składniki:
- 1 kg kiszonej kapusty (małe wiaderko), może być z marchewką
- 1 duża cebula
- łyżka oliwy
- 100 g masła
- sol i pieprz
- łyżka mąki
Kapusta zasmażana z kapusty kiszonej przygotowanie:
- Kapustę opłukać pod zimną wodą. Odcisnąć z nadmiaru wody na durszlaku lub w inny dogodny sposób, aby nie ociekała wodą.
- Cebulę pokroić w kostkę
- Do garnka wlać oliwę, gdy będzie gorąca wrzucić cebulę.
- Gdy cebula się zarumieni, wkładać stopniowo kapustę mieszając z cebulą. Niektórzy wrzucają cebulę później. Nie jest to jednak dobry sposób, bo cebula musi być podsmażona, aby dobrze smakowała. Taka cebula wrzucona do kapusty będzie miała nieciekawy smak i zapach.
- Dodać sól i pieprz wedle uznania, biorąc pod uwagę słoność kapusty kiszonej. Należy próbować, aby nie przesolić. Wówczas cała kapusta pójdzie do śmieci :). Można się wtedy ewentualnie ratować zasmażką i dodawaniem śmietany, ale nie polecam tego sposobu, chyba że w wyjątkowych przypadkach.
- Przykryć garnek pokrywka i gotować ok. 50 minut, co jakiś czas mieszając.
- Postępować tak samo, jak z zasmażką do kapusty młodej.