|

Tiramisu – przepis na boski, włoski deser

Tiramisu

Tiramisu to jeden najbardziej znanych i lubianych deserów. Jego nazwa pochodzi od włoskich słów tira mi sù, co oznacza „popraw mi humor” lub dosłownie „podnieś mnie”. To połączenie biszkoptu, silnego espresso, serka mascarpone i żółtek, tradycyjnie spożywane jest we Włoszech na drugie śniadanie.

Istnieje wiele przepisów na tiramisu, występuje ono bowiem we Włoszech w wielu regionalnych odmianach. Na ogół jest to jednak prostokątny lub okrągły deser o wymiarach ok. 20×25 cm.

Nie ma także jednej wyszczególnionej legendy na temat historii powstania tego włoskiego deseru. Po raz pierwszy został on przyrządzony w 1972 roku przez Roberto Linguanotto, na podstawie receptury, którą przygotował wraz ze swoją żoną w 1969 r. Tiramisu bardzo szybko stało się popularne i do dziś jest wielkim klasykiem kuchni europejskiej. W 2010 roku receptura deseru otrzymała certyfikat Włoskiej Akademii Kulinarnej.

Czas przygotowania: 20 minut

Liczba porcji: 8 porcji

Bezpieczne dla wegetarian 

Tiramisu – Składniki

  • 250 g biszkoptów
  • gorzkie kakao lub starta gorzka czekolada (na wierzch, do posypania)

Krem:

  • 6 żółtek
  • 3 białka
  • 160 g drobnego cukru
  • 500 g serka mascarpone

Do nasączenia biszkoptów:

  • ok. 250 ml espresso
  • ok. 60 ml wina Marsala (lub Amaretto)

Tiramisu – Przygotowanie

  1. Zaparz espresso i odstaw do wystudzenia. Następnie, do wystudzonej kawy dodaj alkohol i wymieszaj. Dobrze będzie przelać płyn do miski, ponieważ w ten sposób wygodniej ci będzie moczyć w nim biszkopty.
  2. Połącz żółtka z ok. 2/3 cukru i ucieraj mikserem do uzyskania jednolitej, puszystej masy.
  3. Ubij białka na sztywno. Pod koniec dodaj resztę cukru i ubijaj do uzyskania sztywnej piany.
  4. Połącz masę z żółtek z mascarpone za pomocą łyżki lub miksera pracującego na bardzo niskich obrotach. Otrzymana masa powinna być gęsta, gładka i puszysta. To bardzo ważny krok – od tego zależy, czy tiramisu uda się i czy będzie się trzymać.
  5. Do uzyskanej masy dodaj ubite białka i delikatnie wymieszaj. Pamiętaj – mascarpone nie lubi ubijania, dlatego kontroluj, czy twoja masa nadal jest gęsta i puszysta.
  6. Pojedynczo namocz biszkopty. Ważne, aby nie trzymać biszkopta w kawie dłużej niż po jednej sekundzie na stronę. Powinien on nasiąknąć jedynie z zewnątrz, w przeciwnym razie za bardzo rozmoknie i w tiramisu zrobi się z niego papka. 
  7. Nasączone biszkopty ułóż gęsto w szklanym lub ceramicznym naczyniu. Możesz zdecydować się na jedną, ale także na więcej warstw biszkoptów pod rząd, według preferencji.
  8. Rozprowadź połowę kremu na wyłożonych biszkoptach i przykryj kolejną warstwą nasączonych ciastek, a następnie rozprowadź na nich pozostały krem.
  9. Schowaj przygotowany deser do lodówki na minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
  10. Przed podaniem posyp wierzch tiramisu dowolną ilością gorzkiego kakao lub startą gorzką czekoladą.

Smacznego!

Porada 1: Jeśli czujesz się niepewnie lub twoja masa wydaje ci się zbyt mało gęsta, wybierz wariant w pucharkach. W ten sposób przygotujesz tiramisu w gotowych, eleganckich, spójnych porcjach. 

Porada 2: Jeśli wolisz mocniej nasączone biszkopty, skrop je przygotowanym płynem dodatkowo po ułożeniu w naczyniu/pucharkach. Dzięki temu unikniesz ryzyka rozpadnięcia się biszkoptów podczas układania.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *