Śledzie w śmietanie z ziemniakami

Rankingi
Ulubione przepisy

Śledzie to ryby morskie, ławicowe, które mogą żyć nawet do 25 lat, najczęściej łowione są jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, gdy są rybami młodocianymi czyli matiasami (1-2 lata). Takie to właśnie rybki najczęściej trafiają do naszych sałatek, marynat, konserw. Jedną z dobrze znanych przekąsek jest śledź w śmietanie.

Właściwości prozdrowotne śledzi

Jedząc swoje ulubione potrawy ze śledzi nie wszyscy zastanawiają się nad ich właściwościami prozdrowotnymi. Większość z nas kojarzy je z tradycją lub po prostu ulubionym daniem. Tymczasem śledzie dostarczają organizmowi żelaza, witaminy B12, które biorą udział w produkcji czerwonych krwinek. W śledziach odnajdujemy także wapń, magnez i potas, dzięki którym organizm wytwarza zęby i kości. Śledzie także wspierają funkcjonowanie mózgu dzięki fosforowi i witaminie B6 oraz kości i przeciwdziałają depresji poprzez zawartość witaminy D. Śledzie to także nieocenione źródło kwasów omega-3, które przeciwdziałają miażdżycy i wspierają układ krwionośny.

A co z kalorycznością śledzi ?

W 100 g śledzi znajduje się około 160 kcal. To niedużo, biorąc pod uwagę inne ryby i mięso. Jednak należy pamiętać, że ich kaloryczność wzrasta wraz z dodatkami: oleju, majonezu, śmietany , jabłek czy buraczków. Śledzie najczęściej spożywamy okazjonalnie, dlatego nie warto liczyć kalorie, ważne, żeby przekąska nam smakowała.

Jak wybrać i przygotować śledzie w śmietanie ?

Matiasy mocno solone, mało solone czy śledzie z beczki przed zrobieniem z nich sałatki musimy jeszcze odpowiednio przygotować. Śledzie należy jeszcze wymoczyć w wodzie, mleku lub maślance. Śledzie odmoczone w wodzie stają się mniej słone, a w mleku nabierają dodatkowo delikatnego smaku i kruchości, zaś w maślance, lekko kwaśnego posmaku. Przygotowanie matiasów jest mniej pracochłonne, należy je tylko odpowiednio opłukać i wymoczyć od 1-2 godzin w zależności od stopnia zasolenia, w między czasie należy wymieniać wodę, a na koniec jeszcze raz opłukać. Śledzie z beczki chociaż wymagają długiego przygotowania, są znacznie zdrowsze i mają większe walory smakowe. Są one zawsze konserwowane naturalna solą, ale za to wymagają patroszenia, filetowania i wymoczenia.

Kiedy najczęściej jemy śledzie w śmietanie ?

Śledzie w śmietanie wszystkim kojarzą się z potrawą wigilijną oraz jako główne danie podawane w Wielki Piątek. Ponadto często jemy je po prostu jako przekąskę na różnych imprezach urodzinowych, festynach, bankietach. Są one także często spożywane przez miłośników śledziowych sałatek.

Przepis na śledzia w śmietanie

Oto jeden z najbardziej sprawdzonych przepisów na śledzie w śmietanie.

Składniki:

  • 400 g filetów śledziowych pokrojonych,
  • 4 łyżki kwaśnej śmietany,
  • 1 cebula,
  • pół pęczka natki pietruszki,
  • trochę pieprzu soli i cukru.
  1. Wymoczone śledzie należy ułożyć w półmisku, następnie doprawić śmietanę solą, pieprzem i cukrem oraz obrać i pokroić cebulę.
  2. Potem sparzyć ją wrzątkiem i nałożyć sos śmietanowy na wierzch, po czym posypać natką pietruszki. Sos śmietanowy może być także z dodatkiem 2 łyżek majonezu.
  3. Dobrze smakuje taka sałatka także z dodatkiem pokrojonego jabłka, wcześniej pokropionego sokiem z cytryny. To trochę inna wersja śledzi w śmietanie, ale także bardzo smaczna.

Skąd wzięły się śledzie w śmietanie ?

Śledzie po połowie wkładano do soli, aby je zakonserwować. Następnie moczono i jedzono z cebulką i oliwą. Aby złagodzić smak takiej sałatki śledziowej dodano śmietany, co nie tylko urozmaiciło potrawę, ale sprawiło, że stała się lżej strawna i delikatniejsza..

W Polsce śledzie łowione są przez kutry rybackie w Zalewie Wiślanym. Aby kuter mógł wypłynąć na połów musi mieć zgodę. Zgodnie z ustawą unijną, rybacy mają określony limit połowów. Na Zalewie Wiślanym 83 załogi kutrów łowią ryby. Rocznie połów sięga do 1500 ton (limit to 1700 ton). Ryby nie przerabia się nad Zalewem, tylko wiezie się do chłodni do Elbląga, skąd trafiają do wielu miast Polski. Śledź to niezwykła ryba, 12 maja ma swój ważny dzień „Święto Śledzia”, organizowane każdego roku we Fromborku. Można tam spróbować wielu potraw ze śledzia miedzy innymi śledzie w śmietanie.

Prowadzisz restaurację?

Jesteśmy jednym z największych portali kulinarnych w Polsce.
Zapraszamy do kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Następny artykuł

Więcej podobnych wpisów