|

Chlebek bananowy

Chlebek bananowy

Chlebek bananowy to ciasto, które w smaku przypomina słodki chleb. Jednak nie tylko przez smak jest kojarzony z pieczywem. Chlebek bananowy wypieka się w podłużnych formach, podobnych, w których piecze się tradycyjny chleb. Jego krajem pochodzenia są Stany Zjednoczony, w których jest na tyle popularny, że data 23 lutego została ustanowiona jako Narodowy Dzień Chleba Bananowego. Nic dziwnego, że przepis na ten deser jest tak lubiany. Przygotowanie chlebka bananowego nie zajmuje dużo czasu, a jego wykonanie jest bardzo proste.

Ciasto jest wilgotne oraz puszyste, a jego smak delikatny. Chlebek jest tak miękki, że nie sprawia problemów podczas krojenia oraz podania gościom.

Kluczem do idealnego chlebka bananowego są przejrzałe banany. Owoce najlepiej rozgnieść widelcem, ale nie musisz robić tego w dokładny sposób, ponieważ kawałki bananów będą świetne jako nadzienie w upieczonym cieście.

Chlebek bananowy — Składniki:

  • 4 dojrzałe banany
  • 250 g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 120 g cukru
  • 100 ml oleju rzepakowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta cynamonu

Chlebek bananowy — Przygotowanie:

  1. Przed przystąpieniem do pieczenia, pamiętaj, żeby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej.
  2. Rozgnieść trzy banany za pomocą widelca na papkę
  3. W drugiej misce połącz jajko z cukrem oraz wymieszaj na puszystą masę. Możesz użyć trzepaczki kuchennej lub miksera.
  4. Następnie do rozgniecionych bananów dodaj przesianą wcześniej mąkę, jajko, proszek do pieczenia, olej oraz cynamon.
  5. Wymieszaj całość za pomocą łyżki lub trzepaczki kuchennej, aż do momentu połączenia się wszystkich składników.
  6. Przygotuj formę do pieczenia „keksówkę” (na przykład o długości 24 cm), a następnie przygotowaną masę przełóż do formy.
  7. Czwartego banana obierz i przekrój na pół. Dwie części banana połóż na wierzch ciasta
  8. Ciasto piecz do 180 stopni Celsjusza bez termoobiegu. Aby sprawdzić, czy ciasto już się upiekło, otwórz delikatnie drzwi piekarnika oraz wbij w chlebek patyczek do szaszłyków. Jeżeli po wyjęciu, patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto już się upiekło.
  9. Zaraz po upieczeniu chlebka bananowego, warto najpierw lekko otworzyć drzwi piekarnika. Do zrobienia małego otworu w drzwiczkach możesz wykorzystać rękawicę kuchenną. Następnie po 10 minutach otwórz piekarnik tylko do połowy, odczekaj chwilę i wyjmij chlebek z pieca. Po wyciągnięciu ciasta z formy jest gotowe do podania. Najlepsze jest jednak po kilku godzinach, gdy chlebek jest już bardziej zwarty.

Chlebek, którego głównym składnikiem są dojrzałe banany, jest już wystarczająco słodki. Nie potrzebuje cukru pudru lub polewy, więc można go podawać gościom od razu po upieczeniu. Jeśli jednak lubisz desery z dużą ilością składników, to takie dodatki, jak masło orzechowe, bakalie, świeże owoce lub lody świetnie się sprawdzą do chleba bananowego. To też smaczna propozycja na śniadanie.

Chlebek możesz pokroić na części, a taką kanapkę posmarować dżemem lub domową konfiturą. Podawany chlebek bananowy z ciepłą kawą, herbatą lub kakao pysznie smakuje zarówno rano, jak i wieczorem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *