Najlepsze bary mleczne w Warszawie. TOP 7

Rankingi
Ulubione przepisy

Na kulinarno-gastronomicznej mapie Warszawy bary mleczne zajmują miejsce szczególne. Ich historia sięga bowiem 1986 roku, kiedy to w stolicy działała mleczarnia „Nadświdrzańska” – pierwsza w mieście jadłodajnia serwująca dania jarskie na bazie mleka, jajek i mąki, kierowana przez Stanisława Dłużewskiego. Choć szczególny rozkwit działalności barów mlecznych w Polsce nastąpił dopiero w okresie PRL-u, już w 1972 roku w samej Warszawie funkcjonowało ponad 40 tego typu lokali gastronomicznych!

Dziś bary mleczne współistnieją na lokalnym rynku usług gastronomicznych i w dodatku nadal prężnie się rozwijają i prosperują! Bary mleczne, obok eleganckich restauracji i popularnych sieci barów szybkiej obsługi, stanowią obecnie połączenie dawnej tradycji z duchem nowoczesności. Popularność barów mlecznych i wynika przede wszystkim z konkurencyjności cen, domowej, nierzadko swojskiej atmosfery w lokalach oraz z docenianych przez konsumentów smaków tradycyjnej, polskiej kuchni. W poniższym rankingu przedstawiamy TOP listę 7 najlepszych barów mlecznych, które warto odwiedzić, przebywając w stolicy.

Miejsce 7. Mokotowski Bar Mleczny

Mokotowski Bar Mleczny zlokalizowany jest przy ul. Puławskiej 63 – nieopodal studia Filmowego Kadr oraz Cyfrowego Repozytorium Filmowego. Stanowi on klasyczny przykład tradycyjnego baru mlecznego, czyli miejsca z ceratami na stołach, samoobsługą i domowym menu. Choć bar nie oferuje dostawy posiłków do domu, dania zamówić można na wynos lub zjeść posiłek na miejscu (od poniedziałku do soboty od 8.00 do 18.00).

Miejsce 6. Bambino. Bar Mleczny

Kolejny warszawski bar mleczny to Bambino — lokal gastronomiczny znajdujący się przy ulicy Hożej 19. Bar funkcjonuje od 1957 roku, a w jego menu zawarto wiele dań kuchni polskiej. Bogaty jadłospis lokalu uzupełnia specjalność dnia, a także w okresie letnim potrawy sezonowe. Bar otwarty jest od poniedziałku do piątku (od 8.00 do 20.00) oraz w weekendy i święta (od 9.00 do 18.00).

Miejsce 5. Bar Mleczny Familijny

Nowy Świat 39 to adres w centrum stolicy, pod którym zlokalizowany jest Bar Mleczny Familijny. Idąc do baru na warszawskim Śródmieściu, zjeść można  zarówno dania śniadaniowe (np. jajecznicę lub kiełbaski na ciepło), zupy (np. kapuśniak, flaki wołowe lub żurek), klasyczne zestawy obiadowe oraz dania barowe (krokiety, pierogi czy makarony).

Miejsce 4. Rusałka. Bar mleczny

Rusałka to bar mleczny zlokalizowany w obrębie warszawskiej dzielnicy Praga Północ. Przy Floriańskiej 14 zjeść można codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00. Dostępna jest również forma zamówienia posiłku na wynos. W menu baru znajdują się zarówno dania mączne, jarskie oraz mięsne charakterystyczne dla domowej, tradycyjnej kuchni polskiej.

Miejsce 5. Codzienny Bar Mleczny

Miłośnicy domowego jedzenia docenią z pewnością także bar mleczny przy ulicy Grójeckiej 39. Warszawski Codzienny Bar Mleczny posiada bogate menu, na które składają się dania główne, zupy, napoje oraz ciasta. Oprócz odbioru osobistego oraz dostawy możliwe jest zjedzenie posiłku na miejscu. Zamówienia składać można od poniedziałku do niedzieli — online, telefonicznie oraz w lokalu w godzinach jego otwarcia (od 9.00 do 20.00).

Miejsce 4. Bar mleczny Biedronka

Biedronka to bar mleczny popularny zwłaszcza wśród mieszkańców warszawskiej Ochoty (ul. Grójecka 79). W codziennym menu lokalu znajdują się domowe zupy, dania mięsne oraz wegetariańskie i desery. Bar czynny jest w godzinach od 9.30 do 19.00 i udostępnia opcję posiłków na wynos z odbiorem w lokalu oraz z dostawą po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym.

Miejsce 3. Bar mleczny Marymont

Kolejną pozycję na liście zajmuje warszawski bar mleczny przy ul. Marymonckiej 49. Tamtejsza kuchnia od poniedziałku do soboty serwuje swoim klientom smaczne śniadania oraz domowe obiady. Co ciekawe, bar istnieje na warszawskich Bielanach od 1960 roku i wciąż zachowuje tradycję czasów PRL-u.

Miejsce 2. Bar mleczny Przy Czerniakowskiej

Jak wskazuje nazwa lokalu, bar mleczny zlokalizowany jest w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 143A. Bistro serwuje klasyczne dania kuchni polskiej, potrawy wegetariańskie oraz desery. Zamówienie realizowane są od poniedziałku do piątku (od 11.00 do 18.00) – na miejscu, na wynos z odbiorem osobistym lub z dostawą do domu.

Miejsce 1. Bar Gdański

Pierwszą pozycję w naszym rankingu zajmuje Bar Gdański. Jest to jeden z najbardziej kultowych barów mlecznych w stolicy. Lokal znajduje się przy ulicy Generała Władysława Andersa 33, i jak podkreślają jego pomysłodawcy, odzwierciedla cechy najlepszych barów mlecznych epoki PRL-u. Historia warszawskiego Baru Gdańskiego sięga bowiem lat 50., a w 2017 roku lokal przeszedł znaczącą renowację.

Choć wnętrze baru zostało odświeżone, wiele elementów jego pierwotnego wystroju zostało zachowane, m.in. zabytkowe posadzki oraz mozaiki nadające wnętrzu urokliwego klimatu dawnych lat. Bar Gdański serwuje swoim klientom zupy, dania główne (jarskie, wegetariańskie i mięsne), napoje oraz desery.

Codzienne menu obfituje w zróżnicowane smaki. W ofercie tamtejszej kuchni znaleźć można m.in. naleśniki ze słodkim nadzieniem, tradycyjne zestawy obiadowe z kotletem schabowym, pierogi leniwe, a nawet makaron w sosie szpinakowym. Menu baru urozmaica także catering okolicznościowy i świąteczny (dostępna jest zarówno oferta wielkanocna, jak i wigilijno-bożonarodzeniowa).

Zamówienia składać można na miejscu, online za pośrednictwem strony internetowej www.mlecznebary.com oraz telefonicznie z dostawą do domu w promieniu 3 km (w godzinach od 10.00 do 17.30). 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Więcej podobnych wpisów