Papryka faszerowana to bardzo proste w przyrządzeniu, ale efektowne danie. Szczególnie lubiane przez dzieci z racji tego, że wygląda ciekawie. Oczywiście pod warunkiem, że jest wykonane z dużą starannością. Kluczem do podania papryki faszerowanej jest estetyka wykonania. Nie będzie to dobrze się prezentowało, gdy papryka będzie nieestetycznie pokrojona albo co gorsza, się rozpadnie. Dlatego trzeba pilnować długości pieczenia.
Papryka faszerowana z mięsem wieprzowym
Papryka jest warzywem sezonowym, które posiada wiele wartości odżywczych. Jako jedna z niewielu warzyw, zachowuje swoje wartości odżywcze mimo pieczenia czy duszenia. Świeża papryka jest świetnym źródłem witaminy C, zawiera jej więcej niż cytryna. Dzięki temu doskonale wzmacnia nasz układ odpornościowy. Papryka oprócz witaminy C zawiera wiele innych witamin tj. tj. A, B, E i K oraz soli mineralnych tj. cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, sód, wapń i żelazo oraz kwas foliowy. Jest również doskonałym warzywem dla osób odchudzających się, ponieważ jest niskokaloryczna. 100 g tego warzywa to zaledwie 25 kalorii. Ponadto papryka ma sporo właściwości leczniczyc,h m.in. zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych i likwidowanie bólu głowy. Warto więc korzystać z tych dobroci natury szczególnie w sezonie. Z papryki można stworzyć wiele wspaniałych rzeczy np., pasty, można ją marynować lub dodawać do wielu potraw np. gulaszów, zup rozgrzewających, leczo.
Można także stworzyć smaczne i sycące danie, jakim jest papryka faszerowana z mięsem wieprzowym.
Jest to potrawa, która zachwyci każdego. Przypieczona papryka i sycący mięsno-serowy farsz, podany z sosem czosnkowym, doskonale nada się na obiad lub sycącą kolację.
Papryka faszerowana z mięsem wieprzowym – przepis
Składniki :
- 4 czerwone papryki średniej wielkości
- 300 g mięsa wieprzowego mielonego (np. łopatki)
- 100 g ryżu
- 3 ząbki czosnku
- 120 g sera feta
- 50 g startego żółtego sera
- 1 cebula
- 1 łyżkę łyżką ziół prowansalskich
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- szczypta słodkiej papryki
- sól
- pieprz
Sos czosnkowy:
- 2 ząbki czosnku
- pół szklanki śmietany lub jogurtu naturalnego
- 4 łyżki majonezu
- 1/4 łyżeczki soli
- szczyptą pieprzu
Wykonanie
Farsz:
- Ryż gotujemy w posolonej wodzie al dente, czyli na lekko twardy, ok.12 min. i odstawiamy do ostudzenia.
- Papryki myjemy, odcinamy górne części, wyjmujemy gniazda nasienne i przyprawiamy solą i pieprzem. Ewentualnie przycinamy delikatnie spód, aby papryka była stabilna.
- Cebulę pokrojoną w drobną kosteczkę smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju.
- Czosnek drobno siekamy lub przeciskamy przez praskę.
- Do przyrumienionej cebuli dodajemy zmielone mięso wieprzowe, lekko solimy, dodajemy zioła prowansalskie, szczyptę słodkiej papryki, koncentrat pomidorowy i podsmażamy jeszcze razem ok. 10 minut.
- Następnie odstawiamy do ostudzenia.
- W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni z termoobiegiem.
- W dużej misce mieszamy ryż, mięso, czosnek, kruszymy ser feta i doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Następnie nadziewamy paprykę farszem, posypujemy startym żółtym serem i nakrywamy odciętym kapeluszem papryki. Wszystko wkładamy do naczynia żaroodpornego i wlewamy pól szklanki wody i pieczemy w piekarniku przez ok. 50 minut.
Sos czosnkowy
- Do miski wlewamy śmietanę lub jogurt naturalny, dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, majonez oraz sól i pieprz do smaku. Odstawiamy do połączenia smaków.
- Faszerowane papryki można modyfikować w zależności od upodobań. Można użyć każdego rodzaj papryki, choć czerwona jest najsłodsza. Do farszu możemy dodać różne rodzaje mięsa mielonego, fetę można zastąpić mozzarellą, a ryż, każdym rodzajem kaszy. Do tego sosu tez można dowolnie modyfikować, aby były bardziej dietetyczne.
- Dania z papryki są bardzo smaczne i sycące, a do tego bardzo zdrowe. Warto korzystać z takich warzyw w naszej diecie. Papryka jest również wspaniałym afrodyzjakiem, dlatego będzie idealne na kolację we dwoje np. z dodatkiem lubczyku.