Papadam. Przepis oryginalny na indyjski dodatek do dań

Rankingi
Ulubione przepisy

Wiele osób, które kosztowały kiedyś kuchni indyjskiej, twierdzi, że jednym z najbardziej oryginalnych dodatków jest papadam (znany także jako papad, pappard oraz poppadom). Jest to rodzaj chrupiących naleśników, których podstawę stanowi kilka różnych rodzajów mąki — przede wszystkim te z soczewicy oraz z ciecierzycy, a także mąka ryżowa. Naleśniczki te w smaku bywają dość ostre, dlatego często porównuje się je do Meksykańskich tacos. Papadam podaje się z różnymi sosami,na przykład curry czy raita.

Brzmi interesująco? Oto nasz własny, podstawowy przepis na papadam.

Papadam składniki

Do przygotowania dania będą potrzebne następujące składniki:  

  • pół szklanki mąki z ciecierzycy,
  • pół szklanki mąki z soczewicy,
  • 3 łyżki mąki ryżowej,
  • odrobina soli,
  • łyżka oleju sezamowego, 
  • po pół łyżeczki do herbaty następujących składnikówciecierzyca, kozieradka, mielone chilli, asafetyda, 
  • ¾ szklanki letniej wody (w razie potrzeby można dolać więcej)

Jak przygotować papadam? 

Przygotowanie tej hinduskiej przystawki jest bardzo proste i zasadniczo nie różni się wiele od procesu przygotowania tradycyjnych tradycyjnie znanych dań mącznych. 

Na stolnicę wysyp wszystkie rodzaje mąki i połącz ze sobą. Następnie dosyp sól, mieloną ciecierzycę, kozieradkę, chilli oraz asafetydę i dokładnie wszystko wymieszaj. 

Połącz wodę z olejem sezamowym i dokładnie wymieszaj. Miksturę powoli, niewielkim strumieniem, dodaj do mąki. Mocnymi ruchami jak najprędzej zagnieć ciasto. Pamiętaj – musi ono być gładkie. 

Rozwałkuj ciasto w taki sposób, aby jego grubość nie przekraczała 2,5 milimetra. Z tak przygotowanego ciasta wycinaj możliwie, jak największe, okrągłe placki.

Ciasto smaż na patelni, dopóki nie nabierze złotego koloru z obu stron. Najlepiej będzie zrobić to na suchej patelni, jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniego, żaroodpornego sprzętu lub nie lubisz smażyć „na sucho”, możesz pokryć jej powierzchnię niewielką ilością wysokiej jakości oleju.


Po wysuszeniu placuszki są od razu gotowe do podania. My jednak zalecamy podanie ich w tradycyjny sposób — w towarzystwie sosu, dipu lub salsy warzywnej.

Alternatywne wersje papadam

Indie są naprawdę olbrzymim krajem, w różnych jego regionach przepis ten różni się znacząco. Jedną z popularniejszych modyfikacji jest przyrządzenie papadam z wykorzystaniem mąki grochowej i tapioki. W niektórych częściach Indii inaczej wygląda końcowa obróbka — ciasto należy wysuszyć, a nie smażyć. Istnieją również różne wersje kompletu przypraw, jakich należy użyć przy przygotowaniu ciasta — niektórzy hinduscy kucharze zalecają wykorzystanie czosnku, a także sezamu.

Prowadzisz restaurację?

Jesteśmy jednym z największych portali kulinarnych w Polsce.
Zapraszamy do kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów