Kimchi przepis i historia tej koreańskiej potrawy. Co to jest kimchi i jak je przyrządzić samemu?

Rankingi
Ulubione przepisy

Kimchi to kiszonka o dość orientalnym rodowodzie. Wywodząca się z Korei, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tamtejszej sztuki kulinarnej. Jej unikatowy, niepowtarzalny smak oraz cenne wartości odżywcze zostały docenione nie tylko w Azji, ale i na całym świecie.

Kapustę kimchi można spotkać niemalże w każdej knajpie serwującej dania kuchni azjatyckiej. W samej Azji spożywa się ją natomiast nawet do kilku razy w ciągu każdego dnia! Czym jest kimchi i jak je przyrządzić? Przeczytaj artykuł i poznaj najlepsze przepisy na koreańskie kimchi!

Kimchi – co to jest?

Koreańskie kimchi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych przystawek kuchni azjatyckiej. Choć jej powstanie przypisuje się właśnie kuchni koreańskiej, kapusta kimchi jest często spotykana również w daniach kuchni chińskiej, japońskiej itp.

W samej Korei istnieje aż ponad 180 różnych wariacji kulinarnych na temat kimchi. Każda z nich opiera się na zastosowaniu innych mieszanek przypraw oraz warzywnych dodatków, które fermentują wraz z kapustą. Czym więc dokładnie jest kimchi?

Kimchi – najsłynniejsza koreańska przystawka

Słynne kimchi to nic innego jak ukiszona kapusta pekińska z dodatkiem innych, sfermentowanych w trakcie kiszenia warzyw. W zależności od regionu mogą to być dodatki w postaci japońskiej rzodkiewki (kimchi daikon), ostrą papryką (kimchi gochugaru), zielonym ogórkiem itp.

Klasyczne kimchi stanowi jednak połączenie kapusty pekińskiej ukiszonej wraz z przyprawami takimi jak: czosnek, cebula, imbir, sos sojowy oraz rybny. Istnieją również różnokolorowe odmiany tego dania – np. kimchi nabak o delikatnie różowym zabarwieniu kapusty. Kolor ten jest otrzymywany poprzez zamarynowanie kapusty w różowej solance z dodatkiem rzodkiewek.

Jak smakuje koreańskie kimchi?

Smak kimchi w dużej mierze zależy od dodatków, które zostaną poddane fermentacji wraz z kapustą pekińską. Danie te smakuje podobnie do naszej polskiej kapusty kiszonej, jednak w odróżnieniu od niej bardzo często serwowane jest na ostro. W związku z tym ma ono charakterystyczny kwaśno-ostry smak. Jego poszczególne nuty będą jednak zależeć od tego, jakie dodatki i w jakich ilościach dodano do potrawy w trakcie procesu fermentacji.

Zazwyczaj jednak spotyka z dodatkiem ostrej papryki – w wersji na ostro. W mniej popularnych wersjach spotyka się również dodatki w postaci:

  • Szpinaku;
  • Bakłażana;
  • Świeżych małż;
  • Krewetek;
  • Orzechów;
  • Suszonej ryby;
  • Jabłka;
  • Jagód;
  • Nasion sezamu itp.

Kimchi i jego historia

Potrawa ta wbrew pozorom może pochwalić się niezwykle barwną i długą historią. Zdaniem wielu mistrzów koreańskiej kuchni – jest to jedna z najstarszych potraw, jakie pojawiają się w kuchni koreańskiej.

Wszystko zaczęło się od momentu, w którym Koreańczycy zaczęli wykorzystywać proces fermentacji. To właśnie w ten sposób konserwowali żywność przed nadejściem zimy. W tym celu nacierali liście warzyw solą z dodatkiem przypraw, a następnie poddawali je fermentacji. Czasem stosowano również suszenie, co przynosiło podobne efekty. Tak zakonserwowane pożywienie nie wymagało przechowywania w lodówce, zakopywania w ziemi, czy innych, sposobów przechowywania.

Kiedy powstało pierwsze kimchi?

Zdaniem wielu historyków miało to miejsce już w VII w. Pierwsze kimchi znacznie się jednak różniło od tego, które znamy obecnie – była to bowiem jedynie mieszanka sfermentowanych warzyw. W XII wieku, kiedy to do Korei dotarła ostra papryczka, zaczęto je przyrządzać w wersji na ostro.

W tym samym czasie oprócz ostrych przypraw zaczęto dodawać do niego również sosu sojowego. Co ciekawsze kapusta pekińska dotarła do Korei dopiero w kolejnym stuleciu. Właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze odmiany kiszonek na ostro, które dziś cieszą się największą popularnością.

Skąd się wzięła nazwa?

Słowo „kimchi” pochodzi z jednego z dialektów języka chińskiego i w dosłownym swoim tłumaczeniu oznacza „solone/sfermentowane warzywa”. Chińskie słowo “chimchae” bardzo szybko zostało zaanektowane również przez Koreańczyków – i tak własnie powstało słowo 沈菜, czyli nasz dzisiejsze „kimchi”. Słowo te cieszy się obecnie ogromną popularnością – jest ono używane przez współczesnych Koreańczyków także w trakcie robienia zdjęć – jako sygnał do tego, by się uśmiechnąć do zdjęcia.

Kimchi współcześnie

Nie da się ukryć, że kimchi jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni koreańskiej. I to do tego stopnia, że każdy Koreańczyk zjada go w ciągu roku nawet do 18-25 kg! Przystawka ta stała się symbolem Korei, co doprowadziło do tego, że została ona wysłana w kosmos na pokładzie rosyjsko-koreańskiej misji kosmicznej Soyuz TMA-12! Z kolei w 1986 roku doczekało się ono swojego pierwszego muzeum – otworzonego w Seulu.

Odwiedzający Kimchi Field Museum mogą zobaczyć m.in. najstarsze dokumenty wspominające o kimchi, dawne przepisy itp. Z kolei w 2013 roku kimchi, ze względu na unikatową technikę przygotowywania, zostało umieszczone na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Na tym jednak jeszcze nie koniec – każdego roku w Korei świętuje się tzw. kimjang, czyli święto przechowywania kimchi. Odbywa się ono na przełomie listopada i grudnia w koreańskich domach, gdzie przy muzyce i tańcach, przygotowuje się zapasy kimchi na nadchodzącą zimę.

Kimchi to skarbnica wartości odżywczych

Kimchi to prawdziwa bomba, jeżeli chodzi o wartości odżywcze, które posiada. Sfermentowana kapusta pekińska kimchi posiada ogromne ilości błonnika, witaminę A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Przystawka ta jest również bogata w cenny minerały, np. żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor itp.

Ze względu na to, iż jest to kiszonka, zawiera ona również kwas mlekowy oraz zawarte w nim, zdrowe bakterie Lactobacillus. Z tego tez względu kimchi korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, wzmacnia odporność oraz służy detoksykacji organizmu. Kimchi to również przystawka, która ma zaskakująco mało kalorii. Na każde 100 gr produktu przypadają jedynie 32 kcal!

Jak przygotować domowe kimchi?

Koreańskie kimchi to potrawa, którą każdy może wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie wybrać jeden spośród niemalże 200 dostępnych przepisów, a następnie przygotować wszystkie potrzebne składniki. Jeżeli jednak będziesz je robić po raz pierwszy – warto skorzystać z najbardziej klasycznej wersji przepisu na kimchi.

Kimchi przepis

Przepis na domowe kimchi – składniki

Do przygotowania kimchi w domu, będą potrzebne:

  • Kapusta pekińska – ok. 4 kg;
  • Marchewka – 3 duże sztuki;
  • Por;
  • Cebula – 2 sztuki drobno pokrojonej;
  • Korzeń imbiru;
  • Płatki suszonego chili (najlepiej gochugaru) – 2-3 szklanki;
  • Mąka ryżowa – 2 duże łyżki;
  • Sos sojowy – 1 szklanka;
  • Sól – 1 szklanka;
  • Cukier – ¼ szklanki.

Kimchi przepis krok po kroku

  1. Przygotuj kapustę pekińską – odetnij wszystkie białe rdzenie i podziel kapustę na 8 części. Następnie przekrój liście kapusty w poprzek i umieść w wiaderku w celu jej wypłukania. Czyste i pokrojone liście należy odsączyć, a następnie posypać szklanką soli i trzymać ją tak przez ok. 1,5 h. W międzyczasie należy również pamiętać o tym, żeby przewracać kapustę. Po upływie 1,5 h z kapusty należy wypłukać nadmiar soli;
  2. Pokrój resztę warzyw – marchewkę najlepiej pokroić w słupki, a por w cienkie plasterki pod skosem;
  3. Zmiksuj lub zblenduj razem czosnek, imbir oraz pokrojoną cebulę;
  4. Przygotuj kleik – mieszankę wody i mąki ryżowej. W tym celu zastosuj proporcję 8:1 lub użyj 2 łyżki mąki na każdą szklankę wody. Dokładnie wymieszaj, tak by nie było grudek, a następnie podgrzej. Po kilku minutach otrzymasz kleik – pamiętaj o tym, by w trakcie gotowania cały czas mieszać. Gdy kleik zgęstnieje, dodaj do niego ¼ szklanki cukru. Gotuj dalej, a gdy cukier się rozpuści, należy go odstawić i poczekać aż do momentu, gdy kleik ostygnie;
  5. Przygotuj pastę kimchi – ostygnięty kleik wymieszaj wraz z płatkami chilli i wymieszaj. Do przygotowanej masy dodaj warzywa oraz sos sojowy. Dokładnie wymieszaj.
  6. Połącz pokrojone i osuszone liście kapusty pekińskiej z pastą – najlepiej wykorzystać do tego dużych rozmiarów miskę. W trakcie mieszania najlepiej używać dłoni – pamiętaj jednak o tym, by nałożyć rękawiczki. Pasta kimchi może odbarwiać dłonie. Po wymieszaniu wszystkich składników umieść kimchi w szklanym słoiku. Pamiętaj o tym, by pod żadnym pozorem nie trzymać kimchi w plastikowych pojemnikach. W trakcie fermentacji plastik wchodzi w reakcje chemiczne z kimchi. W trakcie umieszczania go w słoiku zadbaj również o to, by zachować nieco pustej przestrzeni. Podczas fermentacji kimchi będzie wydzielać gazy, pod których wpływem kiszonka zacznie się unosić do góry.

Tak przygotowane słoiki z kimchi należy pozostawić fermentacji w temperaturze pokojowej. Następnie po upływie 2 dni, należy je wstawić do lodówki, gdzie fermentacja będzie zachodzić dalej. Po 2 tygodniach spędzonych zamkniętym słoju kimchi będzie gotowe do spożycia.

Podany powyżej przepis na kimchi możesz również dowolnie modyfikować. Kimchi w wersji klasycznej jest kwaśno-ostre, jeżeli jednak nie lubisz lekko pikantnych potraw – możesz pominąć płatki chili. Znakomitą alternatywą jest papryka słodka, która dodatkowo delikatnie zabarwi fermentującą kapustę pekińską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów