Risotto z borowikami – przepis na pyszne risotto ai funghi
Risotto to bardzo popularna, włoska potrawa, której bazą, jak sama nazwa wskazuje, jest ryż. Wywodzi się z okolic Mediolanu, a jego powstanie, według legendy, przypisuje się młodemu dmuchaczowi szkła duńskiego pochodzenia, który w ramach psikusa postanowił dosypać szafranu do weselnych potraw.
Co ciekawe, ze względu na wysoką cenę tej przyprawy, dziś rzadko można ją spotkać w risotto. Pierwsze wzmianki na temat tego dania datuje się na początek XIX wieku, natomiast oficjalna nazwa „risotto” po raz pierwszy została użyta we włoskiej książce kucharskiej z 1854 roku.
Bazowym składnikiem risotto jest ryż. Ważne jednak, aby wybrać właściwy. Do gotowania tej potrawy używa się zazwyczaj krótkiego lub średniego, białego ryżu o okrągłych ziarnach. Charakteryzuje się on wysoką zawartością skrobi i zdolnością do wchłaniania płynów, dzięki czemu staje się bardziej kleisty niż długie odmiany.
Polecane odmiany ryżu do ristto to:
- Baldo,
- Padano,
- Roma,
- Arborio,
- Carnaroli,
- Vialone Nano i Maratelli.
Istnieje wiele wariantów risotto, wszystkie jednak oparte są na ryżu. Przygotowanie również jest podobne, a zmianie ulegają jedynie dodatki.
Risotto z borowikami (bądź innymi grzybami) nosi nazwę Risotto ai funghi.
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość porcji: 4 porcje
Bezpieczne dla wegetarian
Risotto z borowikami – Składniki:
- ok. 700 g świeżych borowików
- 1 szklanka białego, krótkiego lub średniego ryżu, o okrągłych ziarnach
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 litr bulionu (drobiowy/warzywny)
- 1 łyżka masła
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 100 g parmezanu
- 190 ml białego, wytrawnego wina
- 2 łyżki natki pietruszki
Risotto z borowikami – Przygotowanie
- Obierz i drobno posiekaj cebulę i czosnek. Oczyść borowiki i pokrój na cienkie plasterki (w przypadku świeżych) lub namocz w ciepłej wodzie, pokrój, ugotuj w bulionie, następnie odcedź (w przypadku suszonych).
- Podsmaż na oliwie cebulę i czosnek, następnie dodaj grzyby i smaż, aż płyn odparuje.
Wsyp suchy ryż do warzyw i grzybów i mieszaj, aż ziarenka wchłoną tłuszcz i staną się szkliste. Następnie wlej wino, odparuj i powoli dodawaj po łyżce gorącego bulionu. - Gotuj wszystko na średnim ogniu 20 minut, pilnując żeby ryż nie przywarł do dna.
- Gdy risotto nabierze kremowej konsystencji, zdejmij patelnię z ognia, dopraw solą i pieprzem. Dodaj masło i wsyp starty parmezan.
- Wymieszaj całość i umieść na chwilę pod przykryciem na małym ogniu.
Przed podaniem posyp risotto posiekaną natką pietruszki.
Porada 1: Przygotuj risotto na świeżo, tuż przed podaniem. Zadbaj też, aby przyrządzić tyle, ile będziesz w stanie zjeść. Danie nie nadaje się do przyrządzenia dzień wcześniej lub odgrzewania.
Porada 2: Jeśli masz możliwość, do przyrządzania risotto użyj patelni żeliwnej. Dzięki temu najpierw podprażysz ryż, wydobywając z niego smak. To tradycyjna, włoska metoda.
Porada 3: Jeśli nie lubisz natki pietruszki, możesz ją śmiało zastąpić szczypiorkiem – smakuje równie znakomicie!
Porada 4: Zamiast borowików możesz dodać do risotto dowolne grzyby, warzywa (np. dynię lub fasolę), mięso, lub według weneckiej tradycji — mątwę wraz z jej sepią, dzięki czemu twoje risotto osiągnie tajemniczy, czarny kolor.