Obalamy 3, popularne, dietetyczne mity!

Rankingi
Ulubione przepisy

Popularność diet – nierzadko zaskakujących i kontrowersyjnych – przyczyniła się do powstawania licznych mitów. Te wprowadzają sporo chaosu i nierzadko utrudniają budowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Wybraliśmy więc trzy, popularne mity i… obaliliśmy je, raz na zawsze!

Godziny posiłków nie mają znaczenia

Nasz organizm jest sprawnie działającą maszyną, która często bazuje na nawykach i przyzwyczajeniach. Dlatego też w prowadzeniu diety, tak ważna jest regularność i systematyczność.

Obecnie dietetycy odchodzą od sztywnego proponowania 4 posiłków dziennie. W zależności od poziomu glikemii, nawyków żywieniowych i stylu życia, rekomendowane jest jedzenie od 3 do nawet 6 dań na dobę. To na tej podstawie ustalane są optymalne godziny posiłków, których należy pilnować z marginesem około 30 minut.

  • Śniadanie należy spożywać w ciągu godziny od przebudzenia (najlepiej, między 6 a 10 rano),
  • Obiad spożywać powinniśmy w godzinach 13-15:00 – to wtedy osiągane są najlepsze wyniki w redukcji,
  • Kolację powinniśmy jeść na około 2-3 godziny przed snem. Mitem więc jest, że zawsze musi to być godzina 18:00.

Dokładne godziny i ilość posiłków należy dobrać w sposób indywidualny – tak, aby dieta była maksymalnie spójna ze stylem życia. Pamiętaj, aby nie dostosowywać zwyczajów bezpośrednio pod posiłki – czekanie na obiad z zegarkiem w ręku nie buduje zdrowej relacji z jedzeniem. Zatem im naturalniej i swobodniej podejdziesz do tego zagadnienia, tym łatwiej będzie ci trzymać regularność w swojej diecie.

Więcej o tym dowiesz się z wpisu: w jakich godzinach jeść żeby schudnąć?

Weganizm nie dostarcza wystarczającej ilości kalorii

To jeden z najbardziej krzywdzących mitów, dot. diety wegańskiej. Jego powstawanie to wynik dużej niewiedzy oraz stereotypów, związanych z samą koncepcją roślinnego menu. W rzeczywistości jednak pełnowartościowa dieta vegan nadal dostarcza białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i kalorii. Co więcej – jest nierzadko bardziej sycącą, ze względu na zwiększone porcje, które dostarczyć muszą wartości energetycznych.

Dlatego też to dieta wegańska jest zalecania zwłaszcza osobom na redukcji. Przykładowo więc 100kcal to:

  • 300g truskawek,
  • 300g fasolki szparagowej,
  • 250g ziemniaków,
  • 150g winogrona.

Dla porównania – w diecie mięsnej 100kcal to 80g kurczaka i 30g makreli, co daje nam niezwykle małą porcję, która nie zapewnia sytości i zwiększa szansę na podjadanie.

Aby zwiększyć kaloryczność diety weganie stosują tłuszcze roślinne – np. oliwę z oliwek, olej kokosowy – a także alternatywy dla nabiału na bazie soi czy grochu. Jak zawsze zatem najważniejszy jest rozsądek, umiar oraz zbilansowane posiłki. Tak jak w diecie „standardowej”, tak w diecie vegan możemy dostarczać zbyt wielu kalorii – spożywając np. nadmiar fast foodów, cukru czy przetworzonej żywności.

Jeśli nie wiesz, jak prowadzić zdrową dietę roślinną – wybierz catering wegański, który powstaje pod okiem dietetyków.

Im więcej wody pijesz, tym lepiej

Przez wiele lat panował mit, jakoby każdy z nas obowiązkowo miał wypijać ok. 3l wody na dobę. Dietetycy i trenerzy bili na alarm, by pić jak najwięcej płynów – bez względu na masę ciała, styl życia, sposób żywienia. To się jednak zmieniło.

Znaczenie wody w organizmie człowieka jest bezdyskusyjne – to ona zapewnia sprawną detoksykację, to dzięki niej organizm utrzymuje właściwą temperaturę ciała i to ona dba o przepływ limfy. Okazuje się jednak, że sztywne podejście do ilości płynów w diecie jest dużym błędem – tak naprawdę powinniśmy spożywać około 0,02 litra wody na każdy kilogram masy ciała.

W obliczeniach należy także wziąć pod uwagę szereg czynników – m.in. temperaturę i wilgotność powietrza, sposób prowadzenia diety (np. obecność zup) oraz spożywanie innych płynów (np. kawy i herbaty).

Nadmiar wody może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych w organizmie. Skutkiem tego mogą być m.in. wymioty, drgawki, a także obrzęki.

Nie chcesz popełniać takich błędów? Wybierz zaufany, profesjonalny catering dietetyczny i ciesz się zdrowiem!

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów