Pstrąg z piekarnika

Rankingi
Ulubione przepisy

Pstrąg to najpopularniejsza ryba na terenie Polski. Jest bardzo zdrowy i dobry w smaku. Przygotowanie pstrąga w piekarniku jest łatwe i nie powinno sprawić trudności nawet największym amatorom gotowania. Przygotowywanie pstrąga w piekarniku to jedna z najlepszych opcji na przyrządzenie tego gatunku ryby.  Idealnie nadaje się na obiad dla całej rodziny.

Pieczony pstrąg z piekarnika z warzywami to jedna z najlepszych opcji, w jakiej możemy przygotować tę rybę. Dużą zaletą tego dania jest to, że można je śmiało spożywać bez żadnych dodatków.  Do przygotowania dla całej rodziny wystarczą jedynie 2 sztuki ryb. W ten sposób po przyrządzeniu otrzymamy cztery spore porcje obiadowe. Pstrąg jest rybą bogatą w białko i omega 3.

Składniki na pstrąga z piekarnika

Na pieczonego pstrąga:

  • 2 świeże pstrągi patroszone 
  • 2 łyżki masła klarowanego
  • gałązka rozmarynu lub tymianku 
  • 1 cytryna
  • 4 łyżki delikatnej oliwy
  • 4 ząbki czosnku
  • płaska łyżeczka soli gruboziarnistej

Na warzywne dodatki:

  • 400 g pomidorów cherry
  • 4 łyżki oliwy
  • 4 większe ziemniaki
  • różyczki z połówki brokuła 50 g
  • Płaska łyżeczka soli gruboziarnistej

Pstrąg z piekarnika – Przygotowanie

1. Wyjmij pstrągi z opakowania i dokładnie opłucz zimną wodą, wytrzyj za pomocą ręcznika papierowego. Pstrągi są już wypatroszone, wiec nie musisz się tym martwić. Po jednej stronie ryby wykonaj kilka ukośnych nacięć. Następnie do środka każdej z przygotowanych ryb włóż po łyżce masła oraz po dwa plasterki cytryny. Pozostałe plastry cytryny ułóż najlepiej wokół głowy ryby. Teraz oblej pstrągi czterema łyżkami oliwy i posyp je po górze gruboziarnistą solą. Pomiędzy ryby włóż gałązkę tymianku lub rozmarynu. Na koniec obierz cztery ząbki czosnku i również ułóż je wokół ryb. Teraz odłóż przygotowane pstrągi na bok i przejdź do przygotowywania dodatków z warzyw.

2. Przygotuj cztery duże ziemniaki i dokładnie je obierz. Po tym procesie opłucz je pod wodą i potnij na cieniutkie plasterki. Można to robić nożem, jednak najlepsze efekty otrzymamy, gdy użyjemy do tego specjalnej gilotynki,  Będzie to łatwiejsze, a im cieńsze plasterki, tym lepiej. Teraz wysmaruj swoją blaszkę oliwą. Na dno przygotowanej blaszki ułóż część plasterków ziemniaków. Teraz po utworzonej powierzchni wylej dwie łyżki oliwy. Teraz nałóż kolejną warstwę ziemniaków i również polej je dwoma łyżkami oliwy. Na koniec obsyp ziemniaczki solą. Najlepiej, aby sól pochodziła prosto z młynka. Tak przygotowaną formę wyłożoną ziemniakami włóż do nagranego na 200 stopni pieca, na około 20 minut

3. Przed pieczeniem zalecane jest obgotowanie różyczek brokuła w garnku z posolonym wrzątkiem. Wystarczy wrzucić brokuły na około 3 minuty. Teraz na podpieczone lekko ziemniaczki wyciągnięte z piekarnika nałóż przygotowane pstrągi. Należy wyłożyć je wraz z ziołami, cytryną i czosnkiem.  Pomidory cherry można w połowie pokroić na pół, a część zostawić w całości. Pomidory należy umieścić wraz z ugotowanymi brokułami między rybami. Do całości możesz też dodać kolendrę lub lubczyk. Teraz umieść całość w piekarniku ustawionym na 200 stopni i piecz pstrągi przez około 20-25 minut. Czas może się różnić w zależności od ryb i piekarnika. Po tym czasie wyciągnij całość.  Twoje danie jest już gotowe. Smacznego!

Z czym podawać pstrąga?

Pstrągi mogą być podawane z różnymi warzywami w zależności od gustów kulinarnych. Popularne jest również podawanie tego dania wraz z frytkami. Pstrąga można przyrządzać na wiele sposobów. Bez problemu można go smażyć, piec lub dusić. Ta popularna ryba to idealne rozwiązanie dla osób lubiących zabawę smakami. Najchętniej spożywany jest jednak pstrąg pieczony i to  w takiej formie najlepiej go przygotowywać dla gości lub rodziny.

Czy pstrąg jest zdrowy?

Charakteryzuje się w szczególności delikatnym mięsem i możliwością stosowania różnych metod gotowania. 

Ponadto pstrąg jest bardzo zdrowy i można go jeść podczas odchudzania. Zawiera wiele cennych składników odżywczych i witamin, które pomagają w leczeniu i zapobieganiu poważnym chorobom oraz utrzymaniu funkcji organizmu.

Gdzie i jak hodowane są pstrągi?

Pstrągi są hodowane w gospodarstwach i wprowadzane do rzek i jezior. Przez wędkarzy uważane są za atrakcyjną rybę do złowienia. Od nazwy tego stada ryb wzięła się nazwa jednego z tzw. obszarów rybackich Troci w rzekach. W Polsce występują trzy rodzaje pstrąga, jest to pstrąg rzeczny słodkowodny gatunek pstrąga atlantyckiego. Pstrąg tęczowy obejmuje formy wędrowne (katadromiczne) i słodkowodne oraz pstrąg potokowy gatunek słodkowodny.

Pstrąg tęczowy jest najbardziej udomowionym przez człowieka gatunkiem i najczęściej hodowany jest w celach spożywczych. W Polsce najwięcej hodowli pstrąga tęczowego znajduje się na Pomorzu. Pstrągi potokowe są głównie hodowane w celu wypuszczenia ich do górskich rzek.

Pstrąg należy do rodziny łososiowatych. Pstrąg tęczowy jest najczęściej hodowaną rybą w Polsce. Pstrąg należy do rodziny ryb odpornych na wysokie temperatury wody i szybkim tempie wzrostu. Są jednak podatne na choroby wirusowe. 

Pstrąg jest rybą mono ekologiczną, która całe swoje życie spędza w śródlądowych wodach płynących.

Skąd pochodzi pstrąg?

Gatunek ten występuje w wodach Pacyfiku w Azji i Ameryce Północnej, to znaczy w rzekach, jeziorach i wodach przybrzeżnych. Obecnie pływa głównie w Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej.

W naturze i w akwakulturze pstrągi potrzebują chłodnej, czystej, bogatej w tlen wody. W naturze pstrągi żyją w wartkich strumieniach z czystą, bogatą w tlen wodą. Warunki te są niezbędne do podtrzymania życia ryb łososiowatych i takie same warunki muszą być stworzone w niewoli.

Wartość odżywcza pstrąga

Główną zaletą pstrąga jest jego niska kaloryczność. W zależności od gatunku dostarcza od 97 do 160 kcal na 100 g mięsa. Jest też dobrym źródłem białka, porównywalnym do mięsa. Warto jednak zaznaczyć, że białko rybne jest wysoko strawne (aż do 98%). 

Pstrąg zawiera najcenniejsze omega-3 wśród wszystkich ryb słodkowodnych i jest niezbędny w profilaktyce chorób układu krążenia. 

Świeży pstrąg zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), łatwo przyswajalne białko zwierzęce oraz łatwo przyswajalne aminokwasy ważne dla procesów metabolicznych. Są również źródłem witamin A, D, E oraz witamin z grupy B. Świeży pstrąg to także dobre źródło minerałów, takich jak magnez, selen, fosfor, żelazo, potas i wapń.

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu pstrąga?

Ryba powinna mieć piękny bladoróżowy kolor. Łuski powinny być błyszczące i niepokryte śluzem, oczy wypukłe i nie zmętniałe, a skrzela różowe (żółte lub brązowe skrzela świadczą o zbyt długim przechowywaniu ryby). Brzuch nie powinien być obrzęknięty, elastyczny i twardy. Jeśli po naciśnięciu nie wraca natychmiast do pierwotnego kształtu, lepiej wziąć inny kawałek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów