Focaccia – przepis na udany placek

Rankingi
Ulubione przepisy

Focaccia zaraz po pizzy jest jedną z najbardziej popularnych i znanych potraw wywodzących się z kuchni włoskiej. Jednak warto zauważyć, że to danie najprawdopodobniej powstało wiele lat przed zbudowaniem Rzymu, a w dodatku mówi się, że odpowiedzialni za to są Etruskowie, którzy mieli ogromny wpływ na kulturę Italii. Inne wersje mówią, że focaccia to przepis wywodzący się z Grecji. Jaka jest prawda? Być może tego nigdy nie rozstrzygniemy. Obecnie danie kojarzy się wyłącznie z kuchnią włoską i pozostańmy przy tej wersji.

Ciasto z pozoru przypomina wspomnianą wcześniej pizzę, jednak jej podobieństwo kończy się na produktach, z których jest wykonane. Do przygotowania potrzeba bowiem mąki, drożdży, oliwy, soli i dodatków (oliwki, pomidorki, rozmaryn). Focaccia jest grubsza, ciasto rośnie w innych warunkach, a także finalnie wygląda nieco inaczej. Zanim przejdziemy do przepisu, przetłumaczmy słowo „focaccia”. Pochodzi ono z łaciny „foacacia” to „palenisko”, natomiast w Rzymie „panis focacius” to „płaski chleb wypiekany na palenisku”, co idealnie definiuje to danie.

Przepis – focaccia

SKŁADNIKI:

  • świeże drożdże – około 2 łyżeczek
  • ciepła woda – pół szklanki
  • mąka – cała szklanka
  • sól – płaska łyżeczka
  • cukier – płaska łyżeczka
  • oliwa z oliwek
  • opcjonalnie ulubione dodatki (sól morska, rozmaryn, pomidorki koktajlowe 

PRZYGOTOWANIE:

KROK 1: Drożdże rozpuszczamy w kubku ciepłej wody – wystarczy połowa objętości. Aby wspomóc wzrost, dodajemy łyżkę cukru. Delikatnie mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15-20 minut pod przykryciem (najlepiej użyć do tego bawełnianej szmatki kuchennej).

KROK 2: Zanim zaczniemy wyrabiać ciasto, warto przesiać mąkę do dużej miski. Następnie wsypać łyżkę soli oraz dodać łyżeczkę oliwy z oliwek. Dodajemy wyrośnięte drożdże oraz pozostałą wodę, której nie użyliśmy wcześniej. Masę delikatnie mieszamy, najlepiej ręką lub drewnianą łyżką. Gdy wszystkie składniki się połączą, tworząc jednolitą strukturę, formujemy kulę i delikatnie wyrabiamy do osiągnięcia sprężystego ciasta.

KROK 3: Blaszkę w kształcie prostokąta należy wysmarować oliwą z oliwek. Następnie rozwałkować ciasto do kształtu foremki i umieścić do środka. Przykryć bawełnianą szmatką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Najlepiej na godzinę.

KROK 4: Zanim umieścimy ciasto w rozgrzanym do 220 stopni piekarniku, dodajemy na wierzch odrobinę oliwy z oliwek, soli morskiej, oliwek, pomidorków lub innych dodatków, wedle uznania. Ciasto przed włożeniem do pieca można jeszcze na chwilę pozostawić do wyrośnięcia. Pieczemy przez 17-20 minut do uzyskania złocistej barwy.

Foccacia – Cenne uwagi

Drożdży nie rozpuszczamy w gorących płynach, ponieważ nie wyrosną. Optymalną temperaturą jest 36-40 stopni Celsjusza. Zbyt zimna woda spowoduje, że drożdże będą bardzo długo rosnąć, a ciasto nie będzie tak puszyste, jak tego oczekujemy.

Im dłużej ciasto będzie pozostawione do wyrośnięcia, tym pulchniejsze będzie po wyciągnięciu z pieca. Dlatego warto zaplanować przygotowania na kilka godzin przed podaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów