Jak wybrać idealny ekspres do kawy dla swoich potrzeb?

Rankingi
Ulubione przepisy

Ekspres do kawy jest urządzeniem, którego coraz częściej używamy w domach do przygotowywania kawy. Na rynku istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy, a wśród tych najczęściej obecnych w naszych domach można wyróżnić: ekspresy ciśnieniowe, przelewowe i kapsułkowe. Każdy rodzaj ekspresu ma swoje zalety i wady, co powoduje, że wybór odpowiedniego ekspresu do kawy dla swoich potrzeb może okazać się trudny. Czym różnią się poszczególne rodzaje ekspresów i który z nich spełni twoje oczekiwania? Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika, który z pewnością ułatwi ci wybór idealnego ekspresu do kawy.

Najbardziej popularne rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy jest typem ekspresu, który używa ciśnienia do zaparzenia kawy. Odpowiednia temperatura wody i odpowiednio wysokie ciśnienie wpływają na jakość zaparzonej kawy oraz smak i intensywność naparu. Nie bez znaczenia jest też jakość i stopień zmielonych ziaren – a do tej czynności wykorzystywane są młynki, które coraz częściej stanowią integralną część ekspresów ciśnieniowych. Wyróżnia się dwa główne podziały tego typu ekspresów: ekspresy kolbowe i automatyczne, z czego jednym z najpopularniejszych ekspresów na rynku jest ekspres DeLonghi

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy wymaga posiadania odpowiednich umiejętności i odpowiedniej wiedzy na temat zasad przygotowywania espresso i pochodzących od tego naparu innych kaw. Nazwę swoją zawdzięcza kolbie, w której umieszczane są zmielone ziarna kawy, ubijane pod odpowiednim naciskiem. To właśnie przez kolbę przepuszczana jest gorąca woda o wysokim ciśnieniu, dając w efekcie aromatyczne espresso z gęstą cremą. Ekspresy takie wyposażone są także w spieniacz do mleka, dzięki czemu jesteśmy w stanie przygotować aromatyczne cappucino czy latte.

Ekspres automatyczny

Zasada działania jest tożsama z tą, którą prezentuje ekspres kolbowy. Jednak ekspres automatyczny nie posiada zewnętrznych mechanizmów wymagających obsługi. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku i ulubiona kawa jest przygotowywana – ekspres Krups jest doskonałym przykładem ekspresów automatycznych. O ile zdecydowaną zaletą jest szybsze przygotowywanie kawy i brak konieczności czyszczenia ekspresu po każdej porcji zaparzonego naparu, to do jego wad należy zautomatyzowany proces jej parzenia, przez co nie możemy ingerować w różne elementy składowe wpływające na cechy charakterystyczne otrzymanej kawy.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy jest najprostszym typem ekspresu do kawy. Sprawdzi się idealnie dla osób, które lubią pić duże ilości czarnej kawy. Działa na zasadzie przelewania gorącej wody przez zmielone ziarna kawy i najczęściej papierowy filtr.

Ekspres kapsułkowy

Ekspresy kapsułkowe zostały stworzone dla osób, które chcą cieszyć się aromatem kawy, ale bez zbędnej pracy przy nim. Obsługa ekspresu kapsułkowego jest niesamowicie prosta i wymaga tak naprawdę na wybraniu kapsułki z interesującą nas kawą i umieszczeniu jej w ekspresie. Warto zaznaczyć, że w przypadku ekspresów kapsułkowych – szczególnie Nescafe Dolce Gusto – istnieje ogromny wybór różnego rodzaju kaw smakowych

Jak wybrać idealny ekspres do kawy dla swoich potrzeb?

W pierwszej kolejności warto określić, co tak naprawdę nas interesuje i jakiej kawy oczekujemy. Z pewnością fani mocnych i aromatycznych naparów powinni skłonić się ku zakupowi ekspresu ciśnieniowego: automatycznego lub kolbowego – w przypadku osób, które chcą być baristami w swoich czterech kątach. Tradycjonaliści z pewnością odnajdą się w ekspresach przelewowych, a ekspresy kapsułkowe będą idealne dla osób chcących szybko przygotować kawę lub napój kawowy w jednym z dziesiątek smaków dostępnych do wyboru.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów