Czy w tym roku czeka nas wysyp grzybów w lasach?

Z doniesień w mediach społecznościowych wynika, że w polskich latach jest już całkiem sporo grzybów. Internauci wspominają o sporej szansę znalezienia koźlaka lub borowika. Czy oznacza to, że w 2023 roku czeka nas prawdziwy wysyp grzybów w polskich lasach? Od czego właściwie zależy ich ilość?

Od czego zależy ilość grzybów w lasach?

Zapaleni grzybiarze z wieloletnim doświadczeniem wiedzą, gdzie szansa na znalezienie wielu grzybów jest największa. Czasem jest ich jednak mniej, a w innym roku – więcej. Od czego zależy ilość grzybów w lesie? Jest kilka czynników, które mają na to wpływ. Liczba i wielkość owocników grzybów kapeluszowych zależy od rodzaju gleby, a także gatunków drzew, w okolicy których rozwijają się grzyby.

Powyższe czynniki nie zmieniają się z biegiem czasu. Spory wpływ na rozwój grzybów ma jednak również temperatura powietrza i jego wilgotność. To właśnie one w dużej mierze decydują o tym, ile znajdziemy grzybów w danym roku.

Czy w tym roku będzie dużo grzybów?

Do wzrostu grzybów w lesie niezbędna jest odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Z tego względu na największy wysyp grzybów zwykle możemy liczyć na początku jesieni każdego roku. Trudno powiedzieć, czy w bieżącym roku możemy liczyć na ponadprzeciętną liczbę grzybów. Najlepszą metodą na sprawdzenie tego są po prostu częste spacery leśnymi ścieżkami i obserwacja.

Warto dodać, że grzyby miękkie (jak maślaki i koźlarze) mogą wzrosnąć nawet w ciągu jednego dnia. Tym bardziej ciężko przewidzieć ich liczbę w przyszłości.

O czym warto pamiętać idąc na grzyby do lasu?

Osoby, które nie są zbyt doświadczone w zbieraniu grzybów, powinny kierować się podczas grzybobrania pewnymi wskazówkami. Przede wszystkim zadbajmy o swoje bezpieczeństwo – możliwość łatwego odnalezienia drogi powrotnej do domu, czy do zaparkowanego samochodu. Nie warto przy tym zdawać się tylko na nawigację w smartfonie. W wielu fragmentach lasu nie ma sieci komórkowej, mapy mogą więc nie być dostępne. Zapamiętajmy charakterystyczne punkty podczas drogi wgłąb lasu, można też je sfotografować. Jeśli natomiast nie znasz dobrze danego lasu, nie zapuszczaj się zbyt daleko. Warto też trzymać się głównych ścieżek i leśnych traktów, czy przebywać w pobliżu innych osób.

Pamiętaj, aby zbierać jedynie te grzyby, które są jadalne. Jeżeli nie jesteś tego pewien, nie zbieraj danego gatunku. W rozpoznaniu jadalnych grzybów przydatne będą atlasy, choć dziś coraz więcej osób wybiera aplikacje dla grzybiarzy. Ostatnie zalecenie dotyczy nie niszczenia grzybów podczas grzybobrania. Delikatne zebranie grzyba (odcięcie go w dolnej części nóżki i przykrycie pozostałości ściółką) pozwoli na szybki wzrost kolejnego owocnika. Podczas grzybobrania postaraj się także nie niszczyć naturalnego otoczenia.

O czym pamiętać po powrocie z grzybobrania?

Po powrocie z grzybobrania warto ponownie upewnić się, że przyniesione do domu grzyby są jadalne. Przed zajęciem się zawartością kosza możesz jednak upewnić się, że podczas wizyty w lesie nie ukąsił Cię kleszcz. Jeśli tak, szybkie usunięcie go znacznie zmniejszy ryzyko przeniesienia jednej z chorób odkleszczowych.

Jeśli udało Ci się uzbierać wiele grzybów, dobrym pomysłem jest ich wysuszenie. W takiej formie mogą być bardzo długo przechowywane, są przy tym niezwykle aromatyczne i smaczne. Zebrane owocniki dokładnie umyj i pokrój. Wśród grzybiarzy jest wielu zwolenników tradycyjnego suszenia grzybów, co jest jednak dość czasochłonne. Coraz częściej stosujemy więc nowoczesne wsparcie – elektryczną suszarkę do grzybów. Dzięki niej dokładne suszenie grzybów zajmuje tylko kilka godzin.

Suszarka do warzyw

Jeśli zastanawiasz się, jaka suszarka do grzybów będzie najlepsza, wybierz trwałe urządzenie, które nie zużywa zbyt wiele prądu. Jeśli planujesz częste i obfite zbiory, suszarka powinna mieć odpowiednio dużą pojemność. W przeciwnym wypadku wybierz bardziej kompaktowe urządzenie. Pamiętaj też, że w suszarce do grzybów możesz też przygotować suszone owoce lub warzywa.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *