Jak odkwasić organizm? Poznaj sprawdzone metody

Rankingi
Ulubione przepisy

Szybkie tempo i stres życia nękają każdego z nas. Niestety taki tryb życia nie pozostawia naszego organizmu obojętnym. Zakwaszenie organizmu, czyli zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, występuje coraz częściej.

Co to jest proces odkwaszania organizmu?

Odkwaszanie to proces usuwania kwasów z organizmu. Istnieje kilka powodów, dla których organizm potrzebuje odkwaszania. Niektóre z najczęstszych przyczyn to choroba, środowisko i jedzenie. Kiedy żywność nie jest dobrze zakonserwowana, staje się bardziej kwaśna i szkodliwa dla organizmu. Dlatego istnieją pewne metody naturalnego odkwaszania organizmu.

Najpierw przyjrzyjmy się, w jaki sposób żywność staje się bardziej kwaśna. Najczęstszym rodzajem kwasu w żywności jest dwutlenek węgla. Naturalnie występujący dwutlenek węgla dostaje się do żywności podczas jej przygotowywania i przechowywania. Konserwacja żywności również emituje dwutlenek węgla, zwłaszcza gdy używa się węglanu sodu lub propionianu wapnia. Ponadto w wyniku biologicznego rozkładu żywności powstają kwaśne gazy, takie jak metan i siarkowodór. Wraz z wiekiem żywność staje się bardziej kwaśna, ponieważ dostaje się do niej więcej dwutlenku węgla.

W jaki sposób odkwasić organizm człowieka?

Dwutlenek węgla jest gazem naturalnie występującym w atmosferze ziemskiej; stanowi około czterdziestu procent powietrza, którym oddychamy. Ludzkie ciała naturalnie emitują dwutlenek węgla, a ten dwutlenek węgla tworzy kwaśne środowisko wewnątrz ciała. To kwaśne środowisko może powodować uszkodzenia tkanek ciała, takich jak skóra i zęby. Tlen, którym oddychamy, pomaga zneutralizować tę kwasowość, dostarczając nam wystarczających ilości zarówno O2, jak i CO2. Dlatego potrzebujemy zarówno CO2, jak i O2 w naszych ciałach, aby naturalne funkcje naszego organizmu mogły przebiegać prawidłowo.

Co to jest dieta odkwaszająca?

To przede wszystkim jeden z podstawowych sposobów na zachowanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej. W takim przypadku optymalna dieta powinna składać się z około 80% z produktów zasadowych albo też obojętnych, a pozostałe 20% z produktów zakwaszających. Bardzo ważne jest wyeliminowanie z diety produktów zakwaszających, które bowiem zawierają duże ilości siarki, fosforu, chloru  takich jak kawa, sery, wieprzowina czekolada, kakao, ryż czy też białe pieczywo. Zaleca się jednak spożywanie produktów alkalizujących, takich jak owoce, woda źródlana, warzywa, soki warzywne, soki owocowe, herbaty ziołowe czy też jarmuż i dziki ryż, aby móc w ten sposób wspomóc odkwaszanie organizmu. Warto również wzbogacić dietę w odżywki bogate w elektrolity.

Aktywność fizyczna a odkwaszanie

Przy zakwaszeniu organizmu warto częściej się ruszać. Aktywność fizyczna powinna być jednak umiarkowana, bowiem zbyt duży wysiłek fizyczny może również prowadzi do zakwaszenia organizmu człowieka. Zamiast forsownych ćwiczeń na siłowni, na przykład lepiej jest w tym przypadku postawić na regularną aktywność fizyczną w postaci spacerów, jazdy na rowerze, biegania czy też lekkich form fitnessu jak na przykład joga. Ćwiczenia najlepiej wykonywać 5 razy w tygodniu przez od około 30 do 50 minut.

Sen a odkwaszenie organizmu

Sen ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego też nie bez powodu używa się stwierdzenia, że „sen jest jak lekarstwo”. Brak snu z pewnością odczujemy również na naszym zdrowiu psychicznym- będziemy rozdrażnieni, zdenerwowani. Odpowiednia ilość snu poprawi naszą regenerację, wydajność w ciągu dnia, a także odporność na stres. Odkwaszenie organizmu to proces, który ma najlepszy przebieg, gdy jesteśmy w pełni sił.

Pamiętaj, aby nie lekceważyć żadnych objawów oraz wykonać wszystkie niezbędne badania. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli nie wiesz jak odkwasić prawidłowo swój organizm.

Zakwaszenie organizmu – Podsumowanie

Główną przyczyną zakwaszenia organizmu, jest przede wszystkim niewłaściwa dieta. Zakwaszenie organizmu powodują produkty, które posiada wysokiej zawartości siarki, fosforu czy też chloru. Innymi słowy, praktycznie wszystkie produkty przyczyniają się do tego stanu, z wyjątkiem warzyw, owoców, mleka oraz jego pochodnych. Na czele listy produktów zakwaszających znajdują się mięso i jaja, chleb, dżemy, ryby, wypieki z białej mąki, produkty zawierające kakao, a także cukier (takie jak czekolada), makarony, używki (kawa i alkohol), a także produkty zawierające konserwanty oraz barwniki (przekąski, dania gotowe, słodycze itp.). Winne są również jagody i suszone śliwki. Zwiększone szanse na zakwaszenie organizmu powoduje także: stres nadmierny wysiłek fizyczny czy też całkowity brak ruchu.

Aby zniwelować objawy zakwaszenia organizmu, należy przede wszystkim kłaść duży nacisk na odpowiednią regenerację, a także długość snu, unikać stresujących sytuacji i bardzo szybkiego trybu życia. Umiarkowana aktywność fizyczna jest również korzystna dla odtlenienia organizmu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozwalającym przywrócić równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka jest także jego odpowiednie nawodnienie. Dlatego też warto w tym przypadku pić co najmniej 2 litry wody dziennie, a także wybierać napoje mające właściwościach alkalizujących. Warto też stosować różnego rodzaju napary ziołowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów