Czy kawa mleczna jest zdrowsza od czarnej kawy?

Rankingi
Ulubione przepisy

Niektórzy uważają, że prawdziwa kawa nie powinna zawierać dodatku mleka, inni natomiast piją jedynie kawę mleczną. Rzadko jednak temat ten porusza się w kontekście wpływu na zdrowie obu rodzajów kawy. Która kawa jest zdrowsza – z mlekiem czy czarna?

Kawa – czarna czy z mlekiem?

Miłośnicy kawy z mlekiem przekonują, że jest ona znacznie delikatniejsza w smaku, natomiast jej przeciwnicy uważają, że prawdziwa kawa nie powinna zawierać żadnych dodatków. W przeciwnym razie – ich zdaniem – mowa o napoju na bazie kawy, a nie o kawie. Argumentacja dotycząca tego, która kawa jest lepsza, wydaje się niezwykle szeroka. W rzeczywistości każdy może wystosować swoje argumenty, dlatego warto przyjąć, że wybór kawy pod kątem smaku pozostaje kwestią indywidualną. A jak wygląda jej wpływ na zdrowie? Otóż i tutaj zarówno zwolennicy małej czarnej, jak i kawy mlecznej, mają swoje argumenty. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która kawa jest zdrowsza, gdyż zależy to tak naprawdę od kilku czynników.

Kiedy warto pić kawę czarną, a kiedy białą?

Czarna kawa zawiera spore ilości kwasu chlorogenowego, który wykazuje działanie przeciwzapalne, a dodatkowo uwrażliwia na działanie insuliny. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Białka zawarte w mleku niwelują ilość kwasu, przez co kawa biała nie dostarcza go w tak dużych ilościach. Z drugiej strony, kawa mleczna również ma swoje zalety. Mleko, które zawiera wapń i witaminę D, może być pomocne osobom cierpiącym na kamicę nerkową, które muszą ograniczać ilość kwasu szczawiowego, znajdującego się w kawie. Jego działanie równoważy właśnie mleko. Kawa biała będzie też doskonałym rozwiązaniem dla osób, które zagrożone są osteoporozą. Choć wapń i witaminę D zawiera ona w niskich dawkach, to jednak każde źródło w tej chorobie uznawane jest za cenne. Warto więc dodać mleko do kawy, zwłaszcza jeśli nie możemy przekonać się do tego, aby pić je solo. Mając na uwadze zdrowotne aspekty kawy, nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, która jest lepsza – czarna czy biała. Warto jednak pamiętać, aby ani jednej, ani drugiej nie przyjmować w zbyt dużych ilościach. Dodatek mleka sprawia, że napój jest słabszy w smaku, ale nie powoduje, że możemy pozwolić sobie na jedną filiżankę więcej.

Jaką kawę i jakie mleko wybrać?

W kontekście wpływu białej i czarnej kawy na nasze zdrowie, nie możemy zapomnieć o samym rodzaju kawy oraz mleka, które do niej dodajemy. Największy bój toczy się zwykle o to, czy lepszym wyborem będzie kawa ziarnista, czy kawa rozpuszczalna. Eksperci są zgodni co do tego, że wartościowsza jest oczywiście ta pierwsza. Ziarna powinny być mielone na świeżo, co dodatkowo zapewnia wspaniały aromat. Tymczasem w kontekście mleka warto pamiętać, że im tłustsze, tym więcej kalorii dostarcza do organizmu. Osoby będące na diecie odchudzającej powinny całkowicie zrezygnować z kawy z mlekiem. Kubek małej czarnej dostarcza bowiem około 2 kcal, podczas gdy kawa z mlekiem ma ich nawet 50! Dla osób z wysokim cholesterolem lepsze będzie mleko z niską zawartością tłuszczu, maksymalnie 1,5%. Warto całkowicie zrezygnować ze śmietanek, gdyż te dostarczają najwięcej kalorii, natomiast ich właściwości są podobne do właściwości mleka. Unikajmy mleka w proszku – jest ono kaloryczne, a w dodatku dostarcza organizmowi znacznych ilości cukrów prostych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Więcej podobnych wpisów