Kwaśna śmietana – wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni

Rankingi
Ulubione przepisy

Kwaśna śmietana gości w polskich domach od wieków. Powstaje ona w wyniku procesów fermentacyjnych przeprowadzanych przez kultury bakterii mlekowych. Tworzy się ją ze śmietany odwirowanej z mleka. Czym dokładnie jest kwaśna śmietana i do czego się ją wykorzystuje?

Kwaśna śmietana – wartości odżywcze

Kwaśna śmietana odznacza się dużą zawartością tłuszczów. W 100 gramach produktu znajduje się około 20 gramów tłuszczu. Głównie są to kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Ponadto kwaśna śmietana zawiera duże ilości minerałów takich jak wapń, sód, fosfor, potas i magnez. Spośród witamin wyróżnia się duże ilości witaminy A, B2 i B12 (kobalamina).

Kwaśna śmietana – jak powstaje?

W celu uzyskania kwaśnej śmietany odwirowuje się mleko. Następnie dodaje się kultury bakterii mlekowej, które w beztlenowych procesach fermentacji prowadzą do powstania kwaśnej śmietany. W dalszej kolejności śmietanę poddaje się procesowi pasteryzacji. Możliwe jest wytworzenie śmietany o różnej zawartości tłuszczu. Zazwyczaj są to śmietany 12% lub 18%.

Wapń odgrywa dużą rolę w procesach mineralizacji kości. Gwarantuje ich wytrzymałość. Odgrywa także rolę w przewodnictwie nerwowym w synapsach.

Kwaśna śmietana – zastosowanie w kuchni

Kwaśna śmietana bywa używana zamiennie z jogurtem naturalnym lub greckim. Mają na to wpływ walory smakowe, ale także różne zawartości procentowe tłuszczu w produktach. Kwaśna śmietana występuje w ogromnej liczbie potraw podawanych na polskich stołach. Często nawet w tych nieoczywistych. 

Kwaśna śmietana dodawana jest do większości polskich zup. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu śmietanę o 18% zawartości tłuszczu. Śmietana zapewnia odpowiednią konsystencję zupy, ale także wzmacnia jej wartości smakowe i estetyczne, zabielając ją. Dodaje się ją w przygotowaniu m.in zupy ogórkowej jarzynowej czy też barszczu  i zupy pomidorowej.

Śmietana wykorzystywana jest także w przygotowaniach sosów do potraw mięsnych. Również tutaj jej zadanie to nadanie konsystencji, wzmocnienia smaku i barwy.

Kwaśna śmietana dodawana jest także do potraw w niezmienionej formie. Często wykorzystuje się ją w przygotowaniu placka po węgiersku. Umieszcza się ją na powierzchni placka ziemniaczanego, który przykrywa mięso gulaszowe i surówki. Podobnie kwaśna śmietana bardzo dobrze zgrywa się z pierogami. Szczególnie chętnie stosuje się ją w połączeniu z pierogami ruskimi, ale również z jagodami czy jagodami.

Zastosowanie kwaśnej śmietany w kuchni. Można dodawać ją do placków z cukinii lub ziemniaczanych.

Kwaśna śmietana w cukiernictwie

Kwaśna śmietana nie jest wykorzystywana wyłącznie do dań głównych. Miłośnicy cukiernictwa wykorzystują ją także do przygotowywania deserów. Kwaśna śmietana idealnie pasuje do słodkich naleśników. Umożliwia ona przełamania smaku i chroni przed uczuciem mdłości. Stanowi ona ciekawy zamiennik dla tzw. bitej śmietany. Coraz częściej kwaśną śmietanę umieszcza się na powierzchni szarlotek i jabłeczników. Tak podawana śmietana powinna być uprzednio dobrze schłodzona. 

Kwaśna śmietana może być także wykorzystywana podczas jedzenia drobnych rzeczy pomiędzy posiłkami. W lecie można ją jeść razem z dojrzałymi truskawkami zebranymi z ogródka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów