Surimi – co to jest, jakie ma wartości odżywcze i z czym jeść?

Rankingi
Ulubione przepisy

Surimi to paluszki krabowe (z nazwy), składające się z mięsa białych ryb, wody, skrobi, oraz specjalnego barwnika spożywczego, którego zadaniem jest, aby ich powłoka przypominała wyglądem pancerz kraba. Pasta, znajdująca się w ich wnętrzu, to specjalnie przygotowane odkostnione i rozdrobnione mięso rybne, o lekko słonawym smaku. Dostępne są niemal w każdym sklepie spożywczym, bez względu czy będzie to osiedlowy mały blaszak, czy wielki hipermarket należący do zagranicznych kontrahentów. Występują w formie mrożonej, gotowanej, bądź otoczonej specjalną zalewą, a dodane do obiadu, wykwintnych potraw i tworzonych w mgnieniu oka sałatek sprawiają, że finalny posiłek nabiera iście wschodniego klimatu.

Z czego składają się paluszki surimi?

Paluszki surimi są często dodatkiem i urozmaiceniem wielu dań i potraw. Składają się głównie ze zmielonego na pastę mintaja, morszczuka, czarniaka, błękitka, czy nawet dorsza, które uprzednio wymieszane zostały z mąką, jajami, cukrem, solą i odrobiną skrobi ziemniaczanej. Dzięki tak powstałej papce, wnętrze paluszków można dowolnie formować tak, aby końcowy produkt, w postaci paluszka miał różne kształty i wielkości. Ze względu na duży wybór paluszków dostępnych obecnie na rynku i skłonność na dodawanie przez producentów niezdrowych ulepszaczy, czy spulchniaczy, należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład – najzdrowsza wersja to ta, która na pierwszym miejscu w swym składzie zawiera minimum 40% ryb, a lista składników, z których je wykonano, jest jak najkrótsza.

Surimi – Wartości odżywcze w 100g produktu.

Paluszki surimi są produktem niskokalorycznym idealnym dla sportowców i osób kontrolujących indeks glikemiczny. 100g gotowego produktu, zawiera około 100 kalorii i znaczną ilość węglowodanów, które pobudzają organizm do działania. Są znakomitym źródłem białka, gdyż w 100g paluszków znajdziemy aż 16 gram tegoż składnika budulcowego, wspomagającego budowę komórek i rozwój mięśni, oraz utrzymanie kości w dobrym stanie. Paluszki są niezmiernie bogate w witaminę B12, odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wymaganą w procesie produkcji czerwonych krwinek. Obecny w nich fosfor, jod, oraz selen, wspomagają w organizmie człowieka produkcję hormonów tarczycy, potrzebnych do prawidłowego działania metabolizmu i chronią krwinki czerwone przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Jak jeść paluszki surimi?

Paluszki użyć możemy, podczas przygotowywania ulubionej sałatki, zarówno tej w wersji klasycznej z dodatkiem majonezu, jak i sezonowych kombinacji z wykorzystaniem sałaty i świeżych warzyw, bądź owoców. Idealnie sprawdzą się jako farsz do krokietów, czy własnoręcznie tworzonych chrupiących sajgonek.

Dla bardziej leniwych konsumentów istnieje też opcja konsumowania ich prosto z paczki w towarzystwie ulubionej kanapki, lub podgrzania ich w wodzie, na zasadzie, w jakiej gotuje się parówki i połączenia z ulubionym ketchupem, czy sosem. Po połączeniu z ugotowanymi wcześniej jajkami i szczypiorkiem stworzą idealną pastę na kanapki, a dzięki połączeniu z jajkiem i mozzarellą, pozwolą nam wykonać niespotykany dotąd omlet. Bazując na tymże produkcie, można pokusić się o ugotowanie zupy rybnej, przygotowanie kotletów, lub stworzenie oryginalnego, domowego sushi. Opcją na szybkie danie, może być połączenie surimi z ryżem, a następnie wymieszanie owego duetu z ulubionym chińskim sosem (poleca się Syczuański) – zaledwie 15 minut pracy i danie główne mamy gotowe! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów