Placki z cukinii — przepis na placki w różnych odsłonach

Rankingi
Ulubione przepisy

Kto ma w domu dzieci, dobrze wie jakie wyzwanie może stanowić nakarmienie wszystkich członków rodziny tak, żeby każdemu smakowało. I niegotowanie przy tym pięciu różnych dań, oczywiście. Z niektórymi obiadami wypadałoby się po prostu pożegnać, bo są albo zbyt ostre, albo zawierają składniki, które nie są dobrze tolerowane przez małe żołądki. Zresztą nie tylko maluchy potrafią dać tutaj popalić, to samo tyczy się pozostałych dorosłych domowników.

Placki z cukinii — danie, które pokocha każdy

Można wyjść z tego impasu, przygotowując częściej posiłki, które każdy może zjeść na swój sposób. Tak jak placki z cukinii. Cukinia stanowi świetną alternatywę dla posiadającego dość wysoki indeks glikemiczny ziemniaka. Zresztą, nawet jeśli nie bierzemy pod lupę każdego składnika, jakiego używamy do przygotowania obiadu, to zmiana głównego warzywa może być po prostu miłą odmianą. 

A może by tak połączyć smaki i zaserwować placki z cukinii i ziemniaków? 🙂 Warte przemyślenia i wypróbowania.

Różne warianty placków z cukinii

Atutem placuszków z cukinii z piekarnika czy patelni jest prosty sposób przygotowania  i łatwo dostępne składniki. W każdej wersji przepisu podstawę stanowi cukinia. W zależności ilu głodomorów jest w domu, najlepiej użyć jednej dużej sztuki na dwie osoby. Żeby zadowolić zarówno wegan, jak i wegetarian tradycyjnie występujące w plackach jajko zastąpić można suszonym siemieniem lnianym i szczyptą proszku do pieczenia. Podobnie z mlekiem i śmietaną, są to opcjonalne składniki i można ich nie dodawać.  Jeśli zależy nam na tym, aby nasze placki z cukinii były dietetyczne, najlepiej skłonić się do wersji wegańskiej. 

Placki z cukinii – składniki

  • 30 gram mąki. Może być pszenna, żytnia albo kukurydziana, ale najlepsze są z pszennej
  • Cukinia (jedna wystarczy)
  • Cebula (zużyjemy max. połowę)
  • 1 jajko
  • Łyżeczka siemienia lnianego (nie jest konieczne)
  • Ząbek czosnku
  • Olej lub masło klarowane
  • 1/4 szklanki mleka
  • Sól i pieprz
  • Proszek do pieczenia

Zawsze w tego typu plackach musi znaleźć się mąka, nie jest jednak powiedziane, że  ma być ona pszenna. Równie dobrze sięgnąć można po żytnią lub kukurydzianą. Ważne, żeby na jedną cukinię przypadło 30 gram mąki.

Kolejny niezbędnym w mojej kuchni elementem jest czosnek oraz cebula. Oba te warzywa dodają aromatu i mają wkład w znacznym podbiciu wartości odżywczych. Czosnek to prawdziwy pogromca zarazków, a w takiej formie traci swój inwazyjny smak. Jeśli mamy w rodzinie osoby, które skłaniają się do jedzenia placków ziemniaczanych z cukinii na słodko, lepiej jednak nie dodawać dużych ilości tych dwóch warzyw.

Jak przygotować placki?

  1. Zaczynamy od obrania cukinii, cebuli i czosnku. Dwie sztuki tego pierwszego trzemy na tarce o grubych oczkach, połowę cebuli i ząbek czosnku tniemy na małe kawałeczki.
  2. Przed dodaniem kolejnych składników dobrze jest dość mocno odcedzić cukinię, żeby placuszki lepiej się formowały.
  3. Mąkę pszenną mieszamy z kukurydzianą w równych proporcjach i dodajmy dwie łyżki zmielonego oraz namoczonego siemienia i łyżeczkę proszku do pieczenia.
  4. Dodajemy jajka
  5. Podstawa jest po wymieszaniu gotowa. Pozostaje doprawić ją pieprzem, solą oraz koperkiem. 

Jakiego tłuszczu użyć do pieczenia

Do pieczenia możemy wybrać tłuszcz, jaki najbardziej nam odpowiada, od masła, przez oliwę z oliwek aż po olej kokosowy. Ten ostatni wydaje się mieć najmniej charakterystyczny smak i pozwala na swobodny dobór dodatków do upieczonych placków. Jeśli decydujemy się na placki z cukinii z piekarnika, możemy natomiast zupełnie o tłuszczu zapomnieć i ograniczyć się do pokrycia blaszki papierem do pieczenia. 

Do przygotowania placków z cukini świetnie nadaje się Thermomix, ale można też poradzić sobie z miską i patelnią. Placki z cukini nie różnią się od tych tradycyjnych, są pieczone aż skórka się zarumieni i wtedy należy je obrócić na drugą stronę. W piekarniki  z termoobiegiem natomiast powinno obyć się bez wyciągania blaszki i przewracania. 

Z czym jeść placki z cukinii?

Co powstaje? Chrupiące placki z cukinii, które każdy członek rodziny może zjeść, z czym tylko chce. A opcji jest naprawdę dużo. Dla lubiących dużą ilość dodatków przygotować można placki z cukinii fit z fetą i sałatką warzywną. Jeśli smak sera feta nie należy do naszych ulubionych, swobodnie można zastąpić go twarogiem, bądź twarogiem z cebulką. Zakładając, że nie zależy nam natomiast na nisko kaloryczności, można zafundować sobie ucztę dla podniebienia z plackami z cukinii pieczonymi z serem. 

Prawdziwą gratką dla mięsożerców będzie użycie placków z cukinii jako dodatku do gulaszu mięsnego, dowolnie drobiowego lub wieprzowego. Jeśli od początku wiemy, że danie będzie podawane z sosem mięsnym, można pokusić się na placki z cukinii i marchewki, ta ostatnia doda odrobiny słodyczy i złamie nieco smak, szczególnie jeśli lubimy gulasze na ostro.

U nas każdy je inaczej, są zarówno wersje oszczędne z twarogiem, jak i bardziej bogate z gulaszem mięsnym, który kolejnego dnia można zjeść z innych dodatkiem. Ciekawie sprawdzają się też gotowe sosy, jakie można dostać w każdym markecie: tzatziki, sezamowy, curry-mango. Kupując taki sos, trzeba jednak zwrócić dużą uwagę na jego jakość i składniki, które zostały użyte do wyprodukowania. 

Próbując kolejno wszystkich opcji, można zagwarantować sobie urozmaicenie i zwalczyć nudę, a jednocześnie poprzez praktykę stać się prawdziwym plackowym mistrzem. Smacznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów