Z jakimi potrawami łączyć wino czerwone?

Rankingi
Ulubione przepisy

Dobre wino czerwone podane z odpowiednim daniem dodaje posiłkowi wytworności, nie mówiąc już o zbawiennym wpływie trunku na kubki smakowe i funkcjonowanie organizmu. Dla znawców sztuki kulinarnej brak wina stanowi wręcz profanację, objaw złego smaku czy nawet braku kultury. Sprawdź, do jakich potraw pasuje czerwone wino?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Dlaczego warto dobrać wino do dania?
  • Czy dobór wina do potrawy ma znaczenie?
  • Jakie potrawy łączyć z winem czerwonym?

Dobór wina do potrawy – dlaczego taki istotny?

Niewiele osób wie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu wino stanowiło podstawę wyżywienia, uzupełniając dietę ówczesnej ludzkości. W Portugalii na jednego mieszkańca przypadał nawet litr wina dziennie. Oczywiście był to napój niskoprocentowy dodatkowo mieszany z wodą, dlatego bez obaw podawany był nawet dzieciom. Te czasy już minęły bezpowrotnie, a wina serwowane są wyłącznie z wyboru, a nie z konieczności.

Nie zmienia to jednak faktu, że wino czerwone doskonale wpływa na procesy trawienne oraz poprawia smak potraw. Jest także składnikiem sosów i marynat, nadając mięsom odpowiednią kruchość, soczystość i oczywiście aromat. Oprócz tego wino dostarcza organizmowi witamin i cennych minerałów:

  • magnez;
  • żelazo;
  • wapń.

Ważne jest także, by dobierając wino czerwone do dania, kierować się miejscem powstania jednego i drugiegoWino czerwone pochodzące z Włoch z pewnością będzie doskonałym dodatkiem do pizzy czy pasty.

Dobór wina czerwonego do potrawy

Wino czerwone powinny gościć na naszych stołach nie tylko od święta. Warto jednak zadbać o to, by nie podawać wina białego do polędwicy, czy też wina czerwonego do ryby. Nie chodzi tu już tylko o gastronomiczne faux-pas, należy pamiętać, że odpowiednio dobrane wino wspomaga procesy trawienne oraz podkreśla smak potrawy, na co ogromny wpływ ma struktura i kwasowość trunku.

Są także potrawy, do których wina nie podaje się wcale. Chodzi o zupy, potrawy z jaj, sery śmietankowe, czy sałaty wzbogacone sosem octowym. Co do zasady, doskonałe połączenie wina i potrawy powstaje na skutek doboru smaku i walorów zapachowych.

Jak łączyć wino czerwone z jedzeniem?

Wina czerwone doskonale uzupełniają dania odznaczające się bardzo silnym aromatem. Należy też uwzględnić różnice występujące pomiędzy poszczególnymi gatunkami win czerwonych, polegających na odmiennym poziomie intensywności. W rezultacie lżejsze wina czerwone, cechujące się wyczuwalną nutą owocową dobrze jest łączyć z pikantnymi i wyrazistymi daniami z drobiu. Cięższe wina podaje się z mięsem pieczonym lub grillowanym.

Na koniec przypomnijmy, że wina czerwone podaje się po białych, nigdy odwrotnie, ponieważ wprowadzi to gwałtowną i niekorzystną zmianę w smaku, niweczącą cały wysiłek kulinarny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Więcej podobnych wpisów