Z czego powinien składać się strój kucharza?
Strój kucharza jest niezwykle ważny. Nie tylko chroni przed zabrudzeniem i działaniem często bardzo gorących substancji, ale też stanowi izolację osłaniającą żywność przed kontaktem z otoczeniem, czyli ewentualnymi zanieczyszczeniami mogącymi znajdować się na prywatnej odzieży pracownika. Z jakich elementów powinien składać się strój kucharza, aby zapewniał komfort i wygodę noszenia połączone z odpowiednim poziomem ochrony?
Najważniejsze cechy ubrań gastronomicznych
Ubrania gastronomiczne to uniformy zawodowe, które chronią przez zabrudzeniem. W przypadku ubrań dla kucharzy ważne jest, by ich stroje pozostawały maksymalnie wygodne i nie krępowały ruchów. Kucharz spędza bowiem w pracy nawet kilkanaście godzin na dobę – ubranie nie powinno w najmniejszym stopniu powodować ucisku.
Równie ważna jest tkanina, z której będą uszyte poszczególne elementy stroju dla kucharza. Ważne, by dobrze przepuszczała wilgoć, a jednocześnie nie wchłaniała zabrudzeń zbyt głęboko w przędzę. Dzięki temu ubranie gastronomiczne można stanowczo łatwiej utrzymać w higienicznej czystości.
Bluzy dla kucharzy
Bluza kucharska lub też specjalna kurtka to podstawowy element stroju kucharza. Najczęściej wybierane są modele z długim rękawem, które chronią ręce przed oparzeniami. Niekiedy, przede wszystkim w sezonie letnim, można spotkać się z bluzami z krótkimi rękawami. Zapięcie może być tradycyjne – czyli na guziki lub też, coraz częściej stosowane, na zamek błyskawiczny.
Jak łatwo się domyślić, gastronomiczna bluza kucharska ma za zadanie chronić klatkę piersiową przed działaniem wysokich temperatur i zabrudzeń. Jest również pewnego rodzaju wizytówką wśród personelu gastronomicznego – pozwala wyraźnie rozróżnić kucharzy spośród pozostałych pracowników.
Fartuchy kuchenne
Fartuch kucharski stanowi za pewnego rodzaju dodatkową osłonę, często nakładaną na bluzę na czas pracy z produktami brudzącymi. Mogą to być na przykład składniki sypkie, ale też świeże mięso czy mrożona żywność.
Fartuch dla kucharza to najczęściej ubranie szyte z tkaniny bawełnianej – ma być bowiem dość lekki, a do tego łatwy do prania. Alternatywą dla typowego fartucha zakładanego na górną część ciała jest zapaska. Chociaż zwykle stanowi podstawowe wyposażenie dla kelnerów, również kucharze niekiedy zakładają zapaski kucharskie, czyli fartuchy wiązane w pasie.
Nakrycie głowy dla kucharza i bezpieczne obuwie
Kucharze muszą nosić dodatkowe okrycia głowy. Takie elementy stroju gastronomicznego, jak czapki kucharskie, toczki kucharskie czy bandany pozwalają osłonić głowę i włosy. To wyjątkowo ważne wyposażenie, które zapobiega przedostawaniu się do przyrządzanego pożywienia kropel potu czy wspomnianych włosów.
Ostatnim elementem stroju kucharza jest specjalne, gastronomiczne obuwie. Pełni ono kilka funkcji – chroni nogi przed zabrudzeniami i oparzeniami gorącymi substancjami, ale też zapobiega poślizgnięciu się na kuchennej posadzce. Buty kucharskie powinny także zapewniać duży komfort – personel spędza w takim obuwiu długi czas, zatem nie powinno prowadzić do otarć czy innych uszkodzeń skóry.