Wino ze szczepu Primitivo – co je wyróżnia? Do jakich dań jest odpowiednie?

Rankingi
Ulubione przepisy

Wyróżnia się perfekcyjnym bukietem smakowym, intensywną rubinową barwą oraz trwałym aromatem. Włoskie wino ze szczepu Primitivo jest szalenie modne i… nie ma w tym nic dziwnego. Przeczytaj i zobacz, co je wyróżnia, do jakich dań jest odpowiednie i co wspólnego ma z winem chorwackim. Niektóre fakty mogą być dla Ciebie zaskoczeniem.

Primitivo – szczep wina z Chorwacji

Szczep Primitivo to szczep wina z Chorwacji, gdzie obecnie jest znany jako szczep Crljenak. Jego sadzonki dotarły do Włoch (konkretnie: do Apulii) na początku XVIII wieku, a obecną nazwę primitivo przyjęły dopiero w XIX wieku. Wywodzi się ona od słowa primativus, co oznacza wcześnie dojrzewający. Rzeczywiście – cechą charakterystyczną szczepu wina z Chorwacji jest stosunkowo wczesne i nierównoczesne dojrzewanie gron. Są one także podatne na obsychanie. Mimo trudności, uprawa szczepu jest bardzo popularna: owoce pozwalają uzyskać perfekcyjny w smaku trunek.

Co ciekawe, szczep wina z Chorwacji jest uprawiany nie tylko we Włoszech i Chorwacji, ale także w Kampanii, Lacjum, RPA, USA oraz w Australii. Różne warianty wina ze szczepu wywodzącego się z Chorwacji są dostępne w ofercie sklepu internetowego Wina Bachus.

Jakie jest wino Primitivo?

Jakie jest wino Primitivo? Czym pachnie i jak smakuje? Otóż szczep Primitivo, podobnie jak spokrewnione z nim pozostałe szczepy wina z Chorwacji dobrze czuje się w klimacie gorącym, lecz nie tropikalnym. Mimo że jego owoce źle znoszą ekspozycję na pełne słońce, samo wino pachnie przede wszystkim rozgrzanymi, wręcz przegotowanymi owocami, głównie śliwką, czereśnią, truskawką i jeżyną, a zdaniem niektórych – wiśnią i jagodą. Podczas picia trunku wyczuć można pieprz i anyż, natomiast w przypadku win dojrzewających w beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego – nutę wanilii i czekolady. Ostateczny bukiet węchowy zawsze jednak zależy od miejsca uprawy winorośli, momentu zbioru gron, czasu trwania poszczególnych procesów produkcji, a także – czasu starzenia się wina w beczkach (lub jego braku).

Jak smakuje włoskie lub chorwackie wino ze szczepu Primitivo? Tak jak w przypadku aromatu, smak wina jest zależny od wymienionych wcześniej czynników i nigdy nie jest taki sam. Niemniej można wskazać na pewne cechy, które pozostają wspólne dla różnych wariantów wina Primitivo. Trunek najczęściej zaskakuje niską kwasowością, doskonale zrównoważonym (niemal niewyczuwalnym) smakiem alkoholu oraz posmakiem owocowych konfitur (głównie śliwek i czereśni). To trunek bardzo wyrazisty i bardzo uniwersalny.

Do jakich potraw podawać wino Primitivo?

Wino ze szczepu Primitivo doskonale pasuje przede wszystkim do dań kuchni włoskiej: pizzy, makaronów i lasagne. Trunek z powodzeniem można łączyć z sosami na bazie pomidorów (pamiętając, że im będą one słodsze, tym lepiej!) i pastrami oraz czerwonym i białym mięsem. Mocny smak wina chorwackiego lub włoskiego sprawia, że można je serwować także z pieczonym indykiem, jagnięciną, dziczyzną i wędlinami. Jest ono odpowiednie do szafranowego risotto, pad thaiem z wołowiną i burgera. Co ciekawe, wino ze szczepu Primitivo w wersji słodkiej jest jednym z niewielu win, które pasują do… czekolady! Zwłaszcza jeśli towarzyszą jej suszone owoce.

Do jakich jeszcze potraw można podawać wino Primitivo? To zależy od cech charakterystycznych konkretnego trunku. Ze względu na m.in. różnice w uprawie winorośli lub procesie dojrzewania, każda z kompozycji sprawdzi się w towarzystwie innego dania. Primitivo warto więc podawać do obiadu lub kolacji, starannie dopasowując zawartość butelki do zawartości talerza.

Jak serwować wino Primitivo?

Wino ze szczepu Primitivo (zarówno wino włoskie, jak i wino chorwackie), to wino czerwone. Jak je serwować? Najlepiej jeśli będzie lekko schłodzone. Perfekcyjnie przygotowany trunek powinien mieć temperaturę nie niższą niż 10 stopni Celsjusza i nie wyższą, niż 16 stopni Celsjusza. Warto to sprawdzić (i kontrolować) za pomocą specjalnego termometru – zwłaszcza że po przelaniu do kieliszka, temperatura wina wzrasta najczęściej o 1-2 stopnie Celsjusza.

W czym serwować wino ze szczepu Primitivo? W przypadku tego trunku najlepiej sprawdzą się duże, pękate kieliszki. Dlaczego? Otóż taki kształt umożliwia wyczucie zarówno smaku, jak i aromatu trunku. Bukiety (smakowy i węchowy) stają się wówczas bardziej skoncentrowane. Dodatkowo temperatura wina jest utrzymana na pożądanym poziomie, a intensywna, rubinowa barwa pięknie wyeksponowana.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów