Przepis na strogonowa z pieczarkami i ogórkiem kiszonym
Nazwa Boeuf Stronganow pochodzi od bœuf – z francuskiego: „wołowina” i nazwiska rosyjskiego generała i urzędnika Aleksandra Grigorjewicza Stroganowa, potrawa będąca połączeniem francuskiej sztuki kulinarnej – smażona polędwica wołowa podana z sosem, i rosyjskiej – sos jest dodawany do potrawy, a nie podawany osobno. Klasycznie przygotowywany jest z polędwicy wołowej, ale można wykorzystać również rostbef wołowy bądź ligawę. Użycie rostbefu bądź ligawy będzie wymagało dłuższego duszenia potrawy. Najważniejsze, żeby mięso było jak najwyższej jakości. W najbardziej popularnej wersji sos jest pomidorowy, ale są też wersję z sosem śmietanowym albo śmietanowo – pomidorowym.
Składniki (na 4 porcje):
- 500 g polędwicy wołowej (lub rosbefu bądź ligawy);
- 2 ogórki kiszone;
- 2 cebule;
- 1 papryka czerwona;
- kilka pieczarek lub grzybów leśnych;
- 2 łyżki mąki pszennej;
- 2 łyżki oleju roślinnego;
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego;
- 1,5 szklanki wody lub bulionu wołowego;
- ziele angielskie;
- liść laurowy;
- marynata do mięsa: 2 łyżki oleju; 1 łyżeczka słodkiej papryki; 1 płaska łyżeczka soli; 1 łyżka musztardy; 2 ząbki czosnku; po pół łyżeczki majeranku i kminku; po 1/3 łyżeczki pieprzu i ostrej papryki;
- sól, pieprz;
- Dodatki: świeże pieczywo, natka pietruszki, gęsta śmietana.
Przygotowanie:
- Mięso oczyścić i pokroić na niewielkie paski w poprzek włókien.
- W misce wymieszać składniki marynaty: 2 łyżki oleju; 1 łyżeczkę słodkiej papryki; 1 płaską łyżeczkę soli; 1 łyżkę musztardy; 2 obrane i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku; po pół łyżeczki majeranku i kminku; po 1/3 łyżeczki pieprzu i ostrej papryki. Do przygotowanej marynaty włożyć pokrojone mięso, dobrze wymieszać, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na co najmniej jedną godzinę, można również mięso zostawić w marynacie na całą noc.
- Po wyjęciu z marynaty mięso oprószyć mąką pszenną. Rozgrzać patelnię lub rondel z olejem i stopniowo wykładać mięso. Smażyć przez kilka minut, aż do zrumienienia. ’
- Pieczarki (lub grzyby leśne) pokroić w plasterki. Cebule obrać i poszatkować. Z papryki usunąć gniazdo nasienne i pokroić w niewielką kostkę. Ogórki kiszone obrać i pokroić w małą kostkę, lub w paseczki. Warzywa i grzyby dodać do mięsa i razem podsmażać na średnim ogniu kilka minut.
- Do mięsa dolać wodę lub bulion i koncentrat pomidorowy. Do naczynia dodać liść laurowy oraz rozgniecione ziele angielskie. Potrawę delikatnie zamieszać. Zmniejszyć ogień, tak aby zawartość naczynia tylko lekko mrugała, doprawić solą i pieprzem i przykryć pokrywką. Gotować potrawę przez około godzinę, kilkukrotnie mieszając, po tym czasie mięso powinno by już miękkie, jeśli nadal jest twarde, poddusić gulasz jeszcze kilka minut.
- Potrawę najlepiej podawać ze świeżym pieczywem, natką pietruszki i ewentualnie kleksem gęstej śmietany. Ewentualnie z kluskami śląskimi lub kopytkami.
- Do gotowania można również użyć grzybów suszonych. Przed dodaniem do potrawy, trzeba je namoczyć przez przynajmniej godzinę.