Sos serowy to naprawdę uniwersalna rzecz, ponadczasowy sos. Przepis jest bardzo prosty, idealny do zrobienia na szybko dla niespodziewanych gości. Pasuje do nachosów, frytek, makaronu czy kurczaka. Wyczarować z niego można więc i przekąski i część obiadu. Do wykonania kremowego sosu potrzebne będą cztery podstawowe składniki. Doprawić można go na przeróżne sposoby, dlatego w przepisie podane są opcjonalne przyprawy, dla każdego według własnego uznania.
Na pewno rola przypraw jest tutaj znacząca, gdyż sam w sobie może być dla niektórych osób lekko mdły. Nachosy z sosem serowym kojarzą się z kinem, a jeśli oglądamy coś w domu ze znajomymi, z prędkością światła możemy zaskoczyć gości iście kinowym menu. Rodzaj sera odgrywa znaczącą rolę w przepisie.
Najbardziej popularny jest cheddar, ale można użyć także gouda czy ementaler, taki, jaki aktualnie mamy pod ręką. Wykonanie zajmie jakieś 5 minut, a nawet mało doświadczona w gotowaniu osoba poradzi sobie bez problemu. Zatem do dzieła!
Sos serowy — Składniki:
- ok. 20 dag sera cheddar (opcjonalnie gouda, ementaler)
- 100 ml mleka
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżka masła
- opcjonalnie przyprawy (sól, słodka papryka, gałka muszkatołowa, itp. według upodobań)
Sos serowy — Przygotowanie:
- Zacznij od utarcia sera na tarce o dużych oczkach.
- W niewielkim rondelku dobrze rozpuść masło.
- Dodaj mąkę i chwilę podsmaż, cały czas mieszając. Należy zwrócić uwagę, czy wszystkie grudki się rozmieszały.
- W momencie, gdy zasmażka się zarumieni i uzyska gładką konsystencję, wlej powoli mleko. Następnie dodaj przyprawy do smaku (ale bez soli!). Mieszaj do zgęstnienia, cały czas trzymając rondelek nad palnikiem. W razie potrzeby, dodaj więcej mleka. Gotuj kilka minut.
- Partiami wsypuj wcześniej przygotowany utarty ser, dokładnie wymieszaj. Wypróbuj smak, ewentualnie dodaj więcej przypraw.
Sos serowy w razie potrzeby można doprawić solą, ale dopiero na samym końcu, będzie wtedy najbezpieczniej. Dzięki takiej kolejności nie przesolimy potrawy. Ser sam w sobie jest słony, dlatego warto poczekać z tym na koniec gotowania. Jeśli brakuje nam odrobiny kwasowości, można dodać także kilka kropel soku z cytryny.
Najpyszniejszym sposobem będzie podanie go na ciepło z mięsem, warzywami, jajkami czy nachosami. W razie, gdyby cały sos nie został zjedzony na ciepło, warto schować go do lodówki. Można będzie użyć go później, np. do smarowania pieczywa.
Bardziej pikantną opcją będzie sos serowy z dodatkiem pieprzu cayenne lub ostrej papryki. Ostrzejsza wersja świetnie nada się do frytek czy nachosów. Z dodatkiem gałki muszkatołowej zaś będzie przypominał sos używany m.in. do lasagne, czyli sos beszamelowy.
Dodawany klasycznie do makaronu świetnie sprawdzi się z dodatkiem natki pietruszki. To świetny pomysł na szybkie i proste danie dla wegetarian. Śmiało można próbować go na różne sposoby, nawet mało oczywiste. Uniwersalny sos skradł już serca milionów osób, wypróbowanie go nie zajmie dużo czasu, a jest szansa, że zostanie w waszych domach na dłużej.