Przewodnik po rodzajach patelni

Rankingi
Ulubione przepisy

Patelnia bez żadnych wątpliwości jest takim naczyniem, bez którego nie sposób przyrządzić wielu rodzajów dań. Dzięki patelni można codziennie smażyć, podgrzewać czy też dusić ulubione potrawy. Wydawać by się mogło, że wybór tego naczynia nie jest trudny, ale to nieprawda. Z powodu bardzo dużej oferty rynkowej wybór patelni może okazać się wcale nie taki prosty. Na szczęście poniższy poradnik powinien pomóc Ci w zakupach.

Patelnia żeliwna

Wyjątkową zaletą patelni żeliwnych jest ich znakomite przewodnictwo cieplne. Chodzi o to, że naczynie nagrzewa się w równomierny sposób oraz przez dłuższy czas utrzymuje wysoką temperaturę dania. Idealnie nadają się m. in. do duszenia warzyw i mięsa. Oprócz tego, żeliwo to materiał bardzo odporny na wysokie temperatury, więc patelnia taka może być używana nie tylko na kuchence, ale także na przykład w piekarniku.

Żeliwo ma wiele zalet, mianowicie:

  1. odporność na uszkodzenia,
  2. jest bezpieczne dla zdrowia,
  3. podkreśla aromat i smak żywności.

Jak chyba wszystko, materiał ten ma również pewne wady. Naczynia wykonane z tego materiału, które nie ma ją żadnej powłoki, wymagają podczas smażenia większej ilości tłuszczu niż w przypadku teflonowych lub granitowych odpowiedników. Ponadto są trochę ciężkie, a ich cena jest dość wysoka.

Patelnia emaliowana

Patelni emaliowane można spotkać w dwóch wariantach:

  • z zewnątrz pokryte powłoką emaliowaną, a od wewnątrz inną powłoką (na przykład non-stick),
  • pokryte emalią zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Skupmy się na tym drugim rodzaju. Patelnia tego typu może być wykonana z aluminium, ze stali nierdzewnej albo z żeliwa. Nie potrzebuje regularnej impregnacji tłuszczem, do tego jest odporna na rdzewienie. Co ciekawe, a po kilku użyciach na jej powierzchni pojawia się dodatkowa warstwa zabezpieczająca – patyna.

Powłoka emaliowana jest przede wszystkim świetną propozycją dla ludzi starszych, alergików, oraz dzieci. Dlaczego? Jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, nie uwalnia jakichkolwiek szkodliwych związków, nawet pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Powłoka emaliowana jest szczelna, gładka i higieniczna. Nie zbierają się na niej żadne bakterie, nie pochłania zapachów smażonej żywności, a w dodatku jest łatwa i wygodna w czyszczeniu. Co więcej, wyróżnia ją piękny kolor oraz oryginalny design.

Patelnia stalowa

Patelnie wykonane ze stali powszechnie uznawane są za naczynia nie do zdarcia. Są wytrzymałe do tego stopnia, że spokojnie można je szorować drucianą szczotką czy wyjadać potrawę widelcem, a i tak nie pojawia się na nim żadne zadrapania czy rysy.

Często patelnie wykonane ze stali nierdzewnej mają dno składające się z 3 warstw, które cechuje doskonałe przewodnictwo cieplne. Niektóre modele mają także nieprzywierającą powłokę, która znacznie poprawia komfort przygotowywania potraw. Oprócz tego patelnie ze stali nierdzewnej są stabilne i łatwe w czyszczeniu.

Podsumowanie

Jak już wiesz, na rynku znajdziesz wiele rodzajów patelni. Branżowe i rzetelne sklepy, takie jak Prymus AGD, mają w swej ofercie różne typy tych ważnych w kuchni naczyń. Dzięki temu poradnikowi z pewnością znajdziesz patelnię, która sprosta Twoim oczekiwaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów