Pierogi bezglutenowe
W obecnych czasach sformułowanie „bezglutenowe” nie wzbudza już takiego zdziwienia i nie zdaje się tak tajemnicze, jak dwa, trzy czy cztery lata temu. Dania bezglutenowe jedzą już nie tylko osoby z celiakią lub mniejszym uczuleniem na gluten, ale też ci, którzy z różnych innych powodów (niekiedy również zdrowotnych) chcą dobrowolnie zrezygnować na jakiś czas, lub na stałe z produktów zawierających gluten. Ograniczenie glutenu i zastąpienie białej mąki pszennej, inną, zawierającą wiele cennych składników odżywczych mąką np. mąką gryczaną, owsianą, migdałową czy mąką z ciecierzycy zrobi dobrze każdemu, komu nie jest obojętne własne zdrowie.
Pierogi bezglutenowe, choć ich przygotowanie może początkowo budzić obawy i wydawać się niezwykle skomplikowane, wcale nie są trudniejsze w przyrządzeniu niż tradycyjne pierogi z mąki pszennej. Cały proces ułatwia coraz większa dostępność różnorodnych mąk bezglutenowych. Dzięki temu możesz wybrać tą, która najbardziej będzie ci odpowiadać w smaku i najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni. Możliwe, że na początku będziesz musiał/a trochę poeksperymentować z różnymi mąkami, tak by zbadać, która z nich jest ci i twojej rodzinie najbliższa smakiem. My proponujemy dzisiaj prosty przepis na pierogi z wykorzystaniem bezglutenowej mąki gryczanej, którą łatwo dostaniesz w pobliskim ekologicznych sklepie, dziale z ekologiczną, zdrową żywnością w dużym markecie lub najwygodniej — w internecie. Gotowy/a? No to zaczynamy bezglutenową, kuchenną przygodę!
Pierogi bezglutenowe — składniki
Do przygotowania pierogów będziesz potrzebował/a:
- 300 g bezglutenowej mąki gryczanej,
- szczypta soli,
- około szklanki bardzo gorącej wody do wyrobienia masy + garnek wody do ugotowania pierogów,
- dowolna mąka lub skrobia bezglutenowa do obsypania stolnicy,
- dowolny farsz — np. grzybowy, szpinakowy, owocowy.
Podane ilości składników starczą na spory talerz pierogów, dla około pięciu osób. Przy doborze farszu możesz postawić na tradycyjny jak np. serowy czy mięsny. Zachęcamy jednak do spróbowania lżejszych i zdrowszych wersji pierogów. Bezglutenowe ciasto gryczane świetnie będzie komponować się z grzybami, kapustą, szpinakiem, batatami czy ziemniaczano-cebulowym farszem. Kiedy masz już wszystkie niezbędne składniki — czas zakasać rękawy i wziąć się do roboty!
Przygotowanie pierogów
- Wsyp mąkę z solą do miski. Wymieszaj.
- Zacznij powoli wlewać wodę do miski, cały czas mieszając. Wlewaj do momentu kiedy mąka przestanie chłonąć wodę.
- Obsyp stolnice dowolną, bezglutenową mąką.
- Powstałe, ciepłe jeszcze ciasto rozwałkuj na stolnicy.
- Z pomocą foremki, dużej szklanki lub miski wytnij z rozwałkowanego ciasta koła.
- Na środek wyciętych kół nałóż dowolny farsz.
- Złóż koła na pół i przyciskając palcami brzegi, przyklej je do siebie, kształtując pierogi.
- Zagotuj wodę, dodając sól wedle uznania.
- Wrzuć pierogi do gotującej się wody.
- Po ich wypłynięciu na powierzchnie wyjmij z wody i ułóż na talerzu. Gotowe!
Dodatkowe wskazówki
- Pierogi po ugotowaniu możesz również delikatnie podsmażyć.
- Jeżeli lubisz dać coś na wierzch, posyp je smażoną cebulką, śmietaną lub serem.
- Mąkę z wodą mieszaj, dopóki nie stworzą one jednolitej masy. Powstała masa powinna być lekko ciągnąca.
- W zależności od tego ile dokładnie dasz mąki, możesz potrzebować trochę mniej lub trochę więcej wodny niż szklanka. Obserwuj moment, kiedy mąka przestanie chłonąć wodę, wtedy przestań ją dolewać. Ewentualnie dosyp odrobinę więcej mąki, jeżeli przesadzisz przez przypadek z wodą.
- Ważne by od razu po stworzeniu masy, rozwałkować ją. Jeżeli ciasto będzie zimne lub letnie, stanie się bardziej lepkie i trudniejsze do rozwałkowania.
- Poświęć trochę czasu na wyrabianie ciasta, lepiej trochę więcej niż mniej. Ono tego potrzebuje, by nabrać odpowiedniej konsystencji. W razie trudności z uzyskaniem jego elastyczności dodaj 1-2 łyżki oliwy.
- Jeżeli masz ochotę sprawić, że twoje pierogi będą jeszcze bardziej świeże i pyszne, a dodatkowo posiadasz w domu młynek lub inne narzędzie nadające się do mielenie drobnych ziaren na proszek, możesz kupić kaszę gryczaną (koniecznie niepaloną) i zmielić ją. Tak powstanie twoja własna mąka gryczana, a ty będziesz mógł/a pochwalić się uczestniczeniem w tworzeniu pierogów od samego początku, czyli od procesu tworzenia mąki na nie!
Podsumowanie
Jak widzisz, przygotowanie ciasta na pierogi bezglutenowe wcale nie musi być czasochłonne i bardziej skomplikowane od tworzenia tradycyjnego, glutenowego ciasta. Istnieje wiele przepisów na pierogi bezglutenowe. Warto przetestować kilka z nich. Niektóre proponują korzystanie z jednej mąki, inne łączą kilka rodzajów mąk bezglutenowych. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mogą być tak samo skuteczne. Bądź cierpliwy/a. Czasami podczas korzystania pierwszy raz z nowego przepisu, wykluczającego składnik, który zwykłeś/aś używać w swojej kuchni, nie wszystko wychodzi od razu. Daj sobie czas i pozwól na błędy. Stosuj się do wszystkich zaleceń i wskazówek zawartych w przepisie. I pozwól sobie na radość, odkrywając nowe oblicze gotowania. Urozmaici to twoją kuchnię i kulinarną wiedzę. Nie bój się próbować nowych rzeczy. 🙂