Najlepszy Ramen w Krakowie

Rankingi
Ulubione przepisy

Ramen to danie występujące w kuchni japońskiej, charakteryzuje go jednak smak, który wyjątkowo zgadza się z wymaganiami podniebienia polaków. Ta syta zupa wyjątkowo dobrze się u nas przyjęła i gości regularnie na polskich stołach. Powodem jest z pewnością lekkie podobieństwo do przysłowiowego niedzielnego rosołu. Ramen może jednak występować w ciekawych i nietuzinkowych odmianach, o czym przekonamy się wchodząc do jednego z lokali, niepodzielnego króla krakowskiego ramenu, Ramen People.

1. Ramen People

Założyciele Ramen People po zgłębienie tajników sztuki japońskich kulinariów udali się do Jokohamy. Tam nauczyli się, że podstawą do ramen misek musi być odpowiednio przygotowany bulion. Taki bulion opiera się na kościach zwierzęcych, tarze, jajkach, chashu, porze i cebulce dymce. Obecne receptury są wynikiem wieloletnich prób i błędów, można stwierdzić jednak, że w pełni się one opłaciły.

Makaron, ważny składnik ramenu

Do przygotowania makaronu ramen, niezbędna jest dedykowana maszyna. Oprócz tego, wielkim wyzwaniem dla krakowskich kucharzy ramen z Ramen People, było znalezienie doskonałej do jego wyrobu mąki. Efekt jest powalający. Obecnie w restauracjach możemy delektować się różnymi typami dania, w każdym jednak znajdziemy ten świetnie opracowany makaron. Profesjonalnie nazywa się go alkalicznym. 

Krakowski ramen na bulionach Kotteri

Kotteri to wywar długo gotowany, dość ciężki i bogaty w smaku. Ten tym ramenu jest charakterystyczny dla Jokohamy. Podstawą jest kolagenowy wywar drobiowo-wieprzowy. W zależności od miski jaką wybierzemy zostanie podany z różnymi dodatkami, można wybierać spośród: boczku chashu, blanszowanego szpinaki, nori, marynowanego jajka ajitsuke. 

Ramen z bulionu Assari

Assari stanowi przeciwieństwo Kotteri. Charakteryzuje go duża klarowność, niemal przejrzystość, danie też nabiera dzięki temu lekkości. Mięsem używanym do ugotowania wywaru jest drób, podobnie jak w przypadku bulionu drobiowo-wieprzowego, gotuje się go długo. I tutaj krakowski ramen jest bogaty w wersje i składniki. Ciekawy smak ma Kimchi Ramen, przygotowywany na bazie bulionu i wody spod fermentacji kimchi. Jako dodatki dostajemy schab sous vide, jajko ajitsuke, kimchi, marynowaną tykwę, nori i makaron. Wśród Assari można też spotkać Tsukemen, w typ daniu makaron i wywar serwowane są osobno, a spożywa się go zanurzając kluski w bulionie.

Ramen dla wegan

Wydawać by się mogło, że brak mięsa psuje całą ideę ramenu, okazuje się to jednak szybko nieprawdą, po tym jak skosztujemy Hokkaido. Jest to wywar ryżowo-sezamowy z dodatkiem pasty miso ze sfermentowanej soi. Bulion podawany jest z pieczoną dynią, tofu, porem, dymką, rayu-chili oil, nitkami chili, nori i makaron alkalicznym. Jako że jestem zwolenniczką zarówno kuchni roślinnej jak i ostrych smaków, to ten ramen zamawiam dla siebie najczęściej i nie zdażyło mi się jeszcze na nim zawieść.

Czy istnieje ramen dla dzieci?

Odpowiedź to: oczywiście, że tak. Porcja jest tutaj odpowiednio mniejsza, a całość nieco mniej doprawiona. Podstawę stanowi wywar drobiowy z alkalicznym makaron, z dodatkiem schabu, jajka i zieleniny. To świetne danie nie tylko na zimę, ale też podstawa zdrowej energii w trakcie letnich harców dla naszej pociechy.

Ramen people, Czysta 8 lub Nadwiślańska 5

2. Akita Ramen

Równie ciekawym miejscem, choć zdaje się mniej popularnym jest Akita Ramen, lokal na klimatycznym Kazimierzu. Jeśli przyjdziemy tu w weekend, to nadal musimy liczyć się z możliwością dłuższego oczekiwania na stolik. Założyciele tej restauracji również dłuższy czas przebywali w Japonii i właśnie stamtąd przywieźli miłość do tamtejszej kuchni. 

W ofercie Akity możemy znaleźć sześć rodzajów ramenu. Specjalność szefa kuchni to wywar z mięsa wieprzowego, szarpana wieprzowina, kanpyo, wakame, jajko i sezam, doprawione chili. Ostre i pożywne. Ramen ten dostępny jest też w wersji z większą ilością chili, dla prawdziwych wielbicieli wyraźnej w smaku kuchni. Również na wieprzowinie opiera się wersja z kapustą pekińska w (uwaga!) sosie ostrygowym z orzechami nerkowca i pastą sezamową. 

Ramen dla wegan i wegetarian w Akita

I tutaj możemy skosztować bezmięsnych wersji dań. Do wyboru, wegański, oparty na proteinie bobu i szpinaku Vegantan. Podawany z cebulką, benishogą, neri i masłem orzechowym. Alternatywę stanowi wywar oparty na boczniakach w banko, jarmużu z woka i oleju mayu. Oba dania są smaczne, ale nieco brakuje ostrzejszych wersji tych potraw.

Akita Ramen, ul. Węglowa 4/LU 10

Restauracji oferujących ramen w Krakowie jest znacznie więcej, warto pospacerować po mieście i poszukać własnych smaków. Można zajrzeć do Ramen Tu, podobnie jak Akita mieszczącego się na Krakowskim Kazimierzu, Yana Sushi & Ramen na Lwowskiej czy AKUMA Sushi&Ramen na Marii Konopnickiej. 

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że jednak z ramenem jest jak z tym naszym rosołem, u każdego gospodarza smakuje nieco inaczej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów