Najlepsza alternatywa dla mleka krowiego – napoje roślinne

Rankingi
Ulubione przepisy

Napoje roślinne, jeszcze do niedawna określane jako mleka roślinne, to artykuły spożywcze, które stanowią najlepszą alternatywę dla mleka krowiego bądź koziego. Takie napoje mają podobne właściwości jak mleko, a na dodatek są bogatym źródłem składników odżywczych. Można je wykorzystać do płatków, kawy, naleśników czy słodkich wypieków i nie tylko.

Mleko roślinne – nazwa według prawa

Napoje roślinne to artykuły spożywcze, które przypominają mleko, są to jednak w 100% produkty pochodzenia roślinnego. Stanowią one doskonałą alternatywę dla krowiego czy koziego mleka. Tradycyjne mleko to produkt pochodzenia zwierzęcego, z tego powodu napoje roślinne nie mogą być, zgodnie z obowiązującymi zasadami panującymi w krajach znajdujących się w Unii Europejskiej, określane jako mleka roślinne czy przetwory mleczne. Prawo to tyczy się nie tylko napoi roślinnych, ale i innych artykułów wyprodukowanych na ich bazie, takich jak sery, jogurty, masło czy śmietana, ponieważ nazwy te są zarezerwowane tylko i wyłącznie do określania produktów odzwierzęcych. Z tego też powodu na ich opakowaniach nie pojawi się nigdy określenie mleko roślinne. Zamiast tego używa się innych określeń, np. napój roślinny, napój ryżowy, sojowy, owsiany, migdałowy itd. w zależności od tego, z czego dany napój został wykonany. Za to nie używa się już np. mleko sojowe. Nazewnictwo to pozostało jedynie w języku potocznym.

Jakie są zalety spożywania napojów roślinnych?

Napoje roślinne stanowią znakomitą alternatywę dla osób, które z powodu różnych problemów zdrowotnych (takich jak alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy czy zespół jelita wrażliwego) muszą na stałe zrezygnować z tradycyjnego mleka odzwierzęcego. Tego typu produkty można pić bez obróbki cieplnej, a także można je wykorzystać do przygotowania różnych napojów, takich jak np. kawy, herbaty czy kakao. Roślinne napoje można zastosować również podczas przygotowywania śniadania lub deserów, jeśli tylko w przepisie znajduje się mleko. Dlaczego mleko roślinne jest polecane osobom chorującym na różne alergie? Napój roślinny nie zawiera laktozy, czyli cukru mlecznego, który wpływa właśnie na wystąpienie alergii. Według statystyk, nawet 20-40% populacji dorosłych osób zmaga się z nietolerancją laktozy – z tego powodu roślinne napoje cieszą się coraz większą popularnością.

Jakie są rodzaje napojów roślinnych?

Tak zwane mleka roślinne mogą być produkowane z różnego typu produktów spożywczych, takich jak: ziarna zbóż bądź orzechy. Dzięki nim można uzyskać napój orkiszowy, owsiany, ryżowy bądź napój kokosowy, migdałowy lub z orzechów laskowych. Do najpopularniejszych rozwiązań tego rodzaju należą napoje sojowe czy migdałowe. Warto zauważyć, że takie produkty najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością, takich jak organic24.pl, a podczas zakupów należy zwrócić uwagę na skład danego napoju. Co powinien zawierać? Powinny się w nim znaleźć przede wszystkim wapń oraz witamina D i K. Ponadto nie powinien zawierać cukru, ani żadnych szkodliwych substancji. Co ważne, na rynku dostępne są również napoje smakowe, takie jak mleko sojowe waniliowe czy owsiany napój czekoladowy. Najlepiej sięgać po produkty BIO, które powstały w gospodarstwach, które nie stosują żadnych nawozów sztucznych czy pestycydów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów