Kiełbasa swojska – przepis na 10 kg

Rankingi
Ulubione przepisy

Kiełbasa nie od dziś króluje na Polskich stołach szczególnie na świątecznych. Aromatyczną kiełbasę z wędzarni bez konserwantów można przygotować także w domowym zapleczu. Wystarczy trochę chęci maszynki z przystawkami do kiełbasy oraz składników.

Przedstawiamy przekazywany z pokolenia przepis na najlepszą kiełbasę z 10 kg mięsa.

Składniki na kiełbasę:

· 7 kg mięsa wieprzowego z łopatki,

· 1,5 kg boczku surowego,

· 1,5 kg mięsa wołowego chudego bez przerostów tłuszczu i ścięgien,

· 170 g soli peklującej,

· pieprz 20 g roztarte w moździerzu,

· 30 ząbków czosnku,

· majeranek 20 g,

· 5 łyżeczek cukru,

· jałowiec 10 ziarenek roztartych w moździerzu,

· Jelita namoczone.

Przyrządzenie:

1. Mięso do kiełbasy należy dobrze umyć pod letnią wodą. Obmyte mięso obkrawamy ze zrostów, chrząstek i ścięgien. Z boczku ściągamy skórę, pozostawiając warstwę słoniny, która nada kiełbasie miękkość oraz soczystość.

2. Kroimy przygotowane mięso na kawałki, aby bez problemu mieściły się do maszynki.

3. Przystępując do mielenia mięsa, należy pamiętać o sitkach, do jakiego rodzaju mięsa używamy. Do łopatki wieprzowej oraz wołowiny używamy sitka o oczkach 10 mm. Boczek mielimy na oczkach około 5 mm.

4. Zmielone mięso przekładamy do dużej miski, do której dodajemy wszystkie wymienione składniki.

5. Mięso z przyprawami wyrabiamy ręcznie, przez około 30 min ciągle mieszając i napowietrzając masę kiełbasianą. Nie dopuszczamy do tego, aby masa nie była napowietrzona inaczej kiełbasa będzie twarda.

6. Masę nadziewany za pomocą maszynki z przystawką do kiełbasy. Zakładamy jelito na maszynkę, przekładamy masę do maszynki i zaczynamy nadziewanie. Pamiętajmy, że masa powinna wypełnić jelito bez powietrza, ale z rozwagą, aby jelito w czasie pracy nie pękło.

7. Z gotowego wypełnionego jelita zwijamy kiełbaskę, dlatego chwytamy około 20 cm odcinek kiełbasy dwoma palcami (kciukiem i wskazującym) i wykonujemy dwa obroty w jedną stronę.

8. Gotową kiełbasę wieszamy na kiju, do wędzenia którym suszymy przez pierwsze 30 minut temperaturze 50 stopni Celsjusza. Następnie wędzimy przez 1,5 godziny w temperaturze 60 stopni, po czym zwiększamy temperaturę, aby temperatura w kiełbasie uzyskała 72 stopnie Celsjusza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów