Prosty przepis na pyszne i pulchne jagodzianki

Rankingi
Ulubione przepisy

Domowe jagodzianki są jednym z symboli naszego dzieciństwa. Większość z nas chadzała latem na jagody, z których potem nasze babcie piekły przepyszne i mięciutkie bułeczki. Taki powrót do najmłodszych lat z pewnością przywoła piękne wspomnienia i pozwoli jeszcze raz zachwycić się tymi domowym smakami.

Podany przez nas przepis na jagodzianki będzie obejmował pięć porcji, czyli pięć sztuk bułeczek. Całkowity czas przygotowania wynosi około dwóch godzin. Do przyrządzenia jagodzianek będzie potrzebna blacha, piekarnik oraz papier do pieczenia.

Składniki na zaczyn:

  • 2 łyżki stołowe białego cukru
  • Pół szklanki ciepłego mleka
  • 20 g świeżych drożdży
  • 25 g mąki pszennej

Składniki na ciasto:

  • Dwa żółtka z jajek M
  • 20 g masła
  • 220 g mąki pszennej tortowej
  • 5 łyżek stołowych jagód

Pierwszy krok to przygotowanie zaczynu. Bierzemy średniej wielkości miskę i dodajemy do niej drożdże, dwie łyżki cukru, pół szklanki ciepłego mleka oraz 25 g mąki pszennej. Wszystkie składniki musimy ze sobą bardzo dobrze wymieszać. Powstałą masę należy odstawić w ciepłe miejsce na 15 – 20 minut i przykryć czystą ściereczką kuchenną.

Bierzemy dużą miskę i wsypujemy do niej 220 g mąki pszennej tortowej. Następnie dodajemy także 20 g ciepłego masła i dwa żółtka. Na koniec delikatnie wrzucamy przygotowany chwilę wcześniej zaczyn. Wszystko dokładnie mieszamy aż do całkowitego połączenia się składników.

Kolejnym etapem jest wyrabianie ciasta. Masa, którą stworzymy, powinna być dość lepka i lekko przyklejać się do dłoni lub do ścianek miski. Ciasto możemy wyrabiać za pomocą miksera lub ręcznie.

Wyrobione ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce i przykrywamy je suchą ściereczką. Po 40 minutach ciasto powinno być gotowe, jednak jeśli jest taka potrzeba, dajemy mu parę minut więcej.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie stolnicy lub kawałka blatu i obsypanie sporą ilością mąki. Ciasto formujemy w podłużny kształt przypominający sznurek i dzielimy na równe pięć kawałków. Z każdego fragmentu ciasta tworzymy kulę i wyrabiamy ją aż do nabrania ładnego, okrągłego kształtu.

Gotowe kawałki ciasta lekko rozpłaszczamy i nakładamy na nie po jednej łyżce jagód. Następnie zamykamy bułeczkę tak, jak pieroga i staramy nadać się lekko wydłużony, kulisty kształt, np. elipsy.

Przygotowaną wcześniej blachę wykładamy papierem i układamy na niej jagodzianki. Bułeczki odstawiamy na kolejne 20 minut, by ciasto mogło dobrze wyrosnąć. W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 170 stopni.

Jagodzianki pieczemy około 25 minut, do lekkiego zarumienia. Gdy już trochę przestygną, warto posypać je cukrem pudrem lub lukrem domowej roboty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów