Fotografia kulinarna

Definicja pojęcia ,,jeść wzrokiem” nabiera zupełnie nowego znaczenia, kiedy nawiązuje się współpracę ze specjalistką w dziedzinie fotografii kulinarnej. Każde menu zyska na swojej atrakcyjności, w momencie, gdy poza standardowym opisem dostępnych w danym lokalu potraw, dołączone zostaną ich profesjonalnie wykonane fotografie. 

Fotograf kulinarny – czyli kto?

Fotograf kulinarny nie jest najczęściej spotykaną specjalizacją w zakresie ogólnie pojętej fotografii. Wiodą tu prym głównie osoby specjalizujące się w zdjęciach ślubnych, dziecięcych i tym podobnych. Lecz w tym przypadku to nie ludzie, czy nawet krajobrazy są na pierwszym planie, lecz są to fotografie przedstawiające potrawy oraz artykuły żywnościowe.

Kto może zostać fotografem ze specjalizacją kulinarną? Niezbędne są tu właściwe cechy i upodobania dwóch branż, a więc oczywiście poczucia estetyki związanej ze zdjęciami, jak również pasji do gotowania. Ta druga jest tu niezwykle ważna, gdyż osoby, dla których gotowanie stanowi przyjemność, a nie jest wyłącznie przykrym obowiązkiem do codziennej realizacji, będą szukały piękna w przygotowanych specjałach kulinarnych. 

Potencjał wyszukania odpowiednich barw, czy też ułożenia potraw na talerzu posiadają niewątpliwie osoby wykfalifikowane w zakresie dietetyki oraz technologii żywności. Same zdjęcia potraw to nie wszystko, ponieważ ich połączenie z chęcią do przekazywania stosownej wiedzy w tym zakresie, jak również wartości spożywanych witamin i innych korzyści związanych z daną potrawą dadzą pełny obraz oglądanej fotografii wzajemnie się dopełniając. Ta hybryda pozwoli na dostrzeżenie wszystkich atutów związanych z fotografią kulinarną. 

Jaką ofertę proponuje fotograf kulinarny?

Fotograf zajmujący się wykonywaniem zdjęć wyrobów kulinarnych i artykułów żywnościowych to nie są wyłącznie sceny przedstawiające efekt końcowy kuchennych wytworów. Jak wspomniano wcześniej, znakomitymi fotografami kulinarnymi są osoby, które posiadają też stosowną wiedzę z zakresu żywności, dietetyki, kompozycji potraw. 

To wszystko sprawia, że oferta proponowana przez fotografa kulinarnego obejmuje wiele różnych koncepcji. Należą do nich takie możliwości jak:

 • opracowanie nowych przepisów kulinarnych, bądź też odtworzenie zleconych gotowych już pomysłów, a następnie wykonanie sesji fotograficznej gotowych dań i potraw,
 • wykonanie zdjęć z każdego etapu podczas procesu przygotowania potrawy,
 • nakręcenie filmów i nagrań kulinarnych podczas przygotowania potrawy,
 • stworzenie GIFów z zakresu kulinariów,
 • obróbka zdjęć przeznaczonych do udostępnienia na kanałach social media m. in. Facebook, Instagram, Twitter, bądź na strony www,
 • wykonanie i stosowna korekta w przygotowaniu zdjęć do umieszczenia w ulotkach, katalogach, czy menu,
 • fotografie upiększające czysty opis dania, dzięki czemu na samą myśl o niej już klientowi pocieknie ślinka.

Do jakich klientów skierowana jest oferta z zakresu fotografii kulinarnej?

Oferta, która została przygotowana przez fotografa kulinarnego skierowana jest zarówno do osób prywatnych które mają ochotę na przykład powieszenia atrakcyjnego zdjęcia potrawy, bądź wybranych artykułów spożywczych w kuchni, bądź innym pomieszczeniu, jak również dla klienta branżowego z zakresu żywności.

Atrakcyjna obecnie oferta, która jest przygotowywana przez różnego rodzaju restauracje do obok menu ze szczegółowym opisem potraw, dodatków, czy składników, to również fotografie, które pozwalają zwizualizować potencjalnemu klientowi takiego miejsca, jak będzie wyglądał jego talerz, gdy zdecyduje się na spożycie posiłku w tym lokalu. Nic tak nie działa na wyobraźnię klientów, jak zdjęcia, które wykonane w sposób profesjonalny, przez osobę która wyspecjalizowała się w tego typu fotografiach jeszcze bardziej wpłyną na zainteresowanie określonymi kategoriami produktów i potraw. 

Rodzaje firm, które zdecydowanie mogą zyskać na jakości i zainteresowaniu klienta, gdy skorzystają z usług fotografa kulinarnego:

 • producenci żywności,
 • agencje reklamowe,
 • cateringi dietetyczne,
 • restauracje,
 • magazyny kulinarne,
 • książki kucharskie.

Jak wygląda proces przygotowania fotografii?

Proces otrzymania gotowego produktu, a więc przygotowanej do umieszczeniu w określonym miejscu, gotowej fotografii wykonanej przez profesjonalnego fotografa kulinarnego to kompleksowa obsługa. Może zacząć się już zgodnie z życzeniem klienta na etapie opracowania receptury określonego rodzaju potrawy.

Kolejnym etapem będzie odpowiednie udekorowanie gotowego dania, aby prezentacja wypadła pomyślnie, a następnie odpowiednie wykonanie fotografii. Ważne są tu wszystkie elementy również, które nie są typowo daniem, które jest oczywiście na pierwszym planie. Istotne jest w tym przypadku światło, tło na którym potrawa jest fotografowana oraz cała otoczka która jest widoczna na efekcie końcowym zdjęcia.

Po wykonaniu odpowiednich ujęć, fotografia trafia do specjalnego programu, przy pomocy którego fotograf z zakresu kulinariów i artykułów żywnościowych dokonuje ich odpowiedniego wyostrzenia, wykadrowania, wyrównania, przycięcia oraz innych niezbędnych edytorskich funkcji, które udoskonalą wygląd fotografowanego produktu.

Kolejny krok to wysyłka gotowej fotografii do klienta, który lub akceptuje projekt, albo zgłasza swoje poprawki, które są szczegółowo omawiane, następnie wprowadzane do fotografii, aby móc zadowolić jego potrzeby i żeby końcowy efekt był zgodny z życzeniem zleceniodawcy. Następnie pozostaje już tylko wydruk zdjęć w określonym miejscu i gotowe. Zdjęcie będzie przyświecało potrawie czyniąc ją bardziej zachęcającą do zakupu i spróbowania.

Gdzie można dokonać zamówienia z zakresu fotografii kulinarnej?

Klient może samodzielnie wybrać formę współpracy z fotografem kulinarnym. Zarówno może być to tradycyjna forma spotkania na żywo, określenia na żywo potrzeb i oczekiwań klienta, miejsca, gdzie fotografie mają w efekcie końcowym trafić i innych szczegółów. Dzięki rozwojowi technologii nie stanowi również problemu współpraca w trybie zdalnym, gdzie za pomocą różnego rodzaju programów lub aplikacji internetowych, zleceniodawca ma możliwość przesłania tego, na czym mu zależy, a fotograf zajmie się już całą resztą. 

Oferta przygotowywana jest indywidualnie pod każdego klienta, który akceptuje cennik za usługi. Wykonywane są one z należytą starannością, ale też bardzo atrakcyjnymi terminami realizacji zamówienia. Fotograf kulinarny zrobi wszystko, aby zadowolić gusta nawet najbardziej wymagającego klienta, aby był on usatysfakcjonowany nawiązaną w tym miejscu współpracą.