Chłodzenie w gastronomii – jakie ma znaczenie?

Rankingi
Ulubione przepisy

Gastronomia jest branżą, w której trzeba bezwzględnie dbać o jakość i świeżość produktów. Do restauracyjnej kuchni mają trafiać tylko dobre składniki. Równie ważne jest to, by zachowały swoje walory smakowe i świeżość, a to wymaga przechowywania ich w odpowiedniej temperaturze, która najczęściej wiąże się z obecnością urządzeń chłodzących. Czy jest to jedyny powód, jaki powinien skłaniać do inwestycji w profesjonalne chłodzenie dla gastronomii?

Chłodzenie w gastronomii pomaga zachować świeżość produktów spożywczych

Rozbudowane restauracyjne menu wymaga zakupu wielu składników i półproduktów. Nabiał, mięso, ryby, warzywa i owoce w temperaturze pokojowej mogą szybko tracić swoje walory smakowe i znacznie szybciej się psują, aniżeli wtedy, kiedy trzymane są w chłodzie. Chłodzenie w gastronomii pozwala więc zapewnić produktom spożywczym taką temperaturę, która pomoże zachować trwałość na dłużej. Z tego wynika kilka zalet.

Profesjonalną ofertę znajdziesz na stronie: https://primegastro.pl/kategorie/447-chlodzenie

Z jakimi korzyściami wiąże się chłodzenie w gastronomii

Przede wszystkim przygotowywane przez kucharzy potrawy będą miały znakomity smak. Część pozycji z menu przynajmniej częściowo można przygotować wcześniej, a następnie poddać obróbce termicznej, kiedy klient złoży zamówienie. Jedzenie nadal zachowa świeżość, a klient przez to, że dostanie swoje danie szybciej, będzie lepiej postrzegać lokal. Kucharze pracują przy dużej presji czasu, a dobre chłodzenie i szybki dostęp do produktów pozwala sprawniej realizować zamówienia. Pośredni przekłada się to na mniejszy stres obsługi.

Restauratorzy nie mogą mieć pewności, kiedy poszczególne pozycje z menu będą zamówione. Z tego względu muszą zadbać, by wszystkie składniki ciągle były w kuchni dostępne. Patrząc z tej perspektywy, chłodzenie w gastronomii zmniejszy ilość wyrzucanego jedzenia, czym pozwoli oszczędzać pieniądze.

Gastronomia jest branżą, w której bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów epidemiologiczno-sanitarnych. Źle przechowywana żywność stwarza idealne warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii, grzybów i wirusów. Spożycie takiego jedzenia prowadzi m.in. do zatrucia pokarmowego. To nie tylko naraża reputację restauracji, ale prowadzi do poważnych problemów.

Chłodzenie w gastronomii – przekrój urządzeń

Szukając urządzeń do lokalu gastronomicznego, trzeba się przygotować, że wybór wcale nie będzie prosty i oczywisty. Rodzaje urządzeń chłodniczych należy dopasować do rodzaju prowadzonej działalności, a także możliwości lokalowych i samego menu. Podstawą są przede wszystkim zamrażarki i lodówki. Są one większe i mają inaczej zorganizowane wnętrze niż urządzenia, z jakich korzysta się w domu. Oprócz tego korzysta się także z innych rozwiązań jak witryny chłodnicze, schładzarki szokowe, stoły chłodnicze i mroźnicze.

Po określeniu rodzaju niezbędnych urządzeń należy przyjrzeć się parametrom. Chłodzenie w gastronomii to szeroki przekrój rozwiązań, w jakich wykorzystano innowacyjne technologie, dzięki którym można zapewnić idealne warunki dla przechowywania żywności. Chłodzenie dynamiczne, system kontroli temperatury i dobra wentylacja to tylko przykłady.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej podobnych wpisów